| andreimocanu2007 a întrebat:

Azi ma jucam gta online si dintr-o data am zis sa pornesc task menegerul sa vad ce temperatura are gpu-ul doar ca am vazut ceva gta-ul imi foloseste 70-80% din cpu si din gpu 0.1%.Ce sa fac? P.S.procesorul meu nu are grafica intregrata.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Inteleg ca vrei sa ajuti, apreciem acest lucru dar te rog nu mai raspunde daca nu sti despre ce e vorba, e posibil sa il incurci mai mult decat sa il ajuti.

In videoclipul de mai jos o sa vezi clar ca diferentele intre procentul de utilizare al procesorului nu difera foarte mult de versiunea DirectX in timpul jocului. E o placa video mai slabuta, dar ideea e aceeasi pentru orice sistem.
https://www.youtube.com/watch?v=mEaJAmALzVg

"GPU este de fapt placa video (daca ai avea) daca nu ai avea atunci o ai integrata si nu stii"
GPU = Unitate de procesare grafica. Aceasta poate fi iGPU (placa video integrata in procesor) sau placa video dedicata. Ambele apar in Task Manager SEPARAT de procesor.
Poate ca ai vazut forumuri tehnice in care se vorbeste de placa video ca un fel de procesor extrem de specific, cu multe nuclee si fire de executie. Cu toate ca poti folosi efectiv procesorul la unele chestii grafice (asta facea DOOM de exemplu in anii 1993 cand nu existau placi video) in 2020 nu are cum sa se ocupe tot procesorul de partea grafica cand vine vorba de GTA. E imposibil.

Te asteptam sa raspunzi la alte intrebari la care te pricepi. Intre timp mai documenteaza-te.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

1. Aia din Task Manager nu e temperatura, e proportia in care procesorul si placa video sunt utilizate.

2. E imposibil sa ai 0.1% pe placa video, decat daca ai jocul in bara. Daca intri la tab-ul performanta in Task Manager o sa vezi un grafic cu utilizarea placii video. In timp ce te jucai efectiv iti garantez ca era mai mult de 0.1%.

"Ce sa fac?"
Nimic, nu e nicio problema.

| N0xEterniS a răspuns:

Imposibil sa-ti foloseasca 0.1%.
Era jocul in bara de start cand te-ai uitat la task manager? Lasa task manager deschis, joaca vreun minut dupa uita-te iar, si arunca o privire la grafice, pentru ca daca tu esti pe desktop placa nu are de ce sa traga, doar cpu si memoria RAM.

| Dani778 a răspuns:

Buna! La ce te referi? Ca acesta foloseste foarte mult din procesor sau la GPU? Daca te referi la CPU atunci asta e normal, GTA ul foloseste mult din CPU ca sa poata procesa fiecare lucru in fiecare secunda perfect altfel ar arata ingrozitor. GPU este de fapt placa video (daca ai avea) daca nu ai avea atunci o ai integrata si nu stii. 0.1% pentru ca poate tu folosesto D9 sau D10 daca ar fi 11 sau 12 ar fi peste. Funda?

| PainTech a răspuns (pentru Dani778):

Inteleg ca vrei sa ajuti, apreciem acest lucru dar te rog nu mai raspunde daca nu sti despre ce e vorba, e posibil sa il incurci mai mult decat sa il ajuti.

In videoclipul de mai jos o sa vezi clar ca diferentele intre procentul de utilizare al procesorului nu difera foarte mult de versiunea DirectX in timpul jocului. E o placa video mai slabuta, dar ideea e aceeasi pentru orice sistem.
https://www.youtube.com/watch?v=mEaJAmALzVg

"GPU este de fapt placa video (daca ai avea) daca nu ai avea atunci o ai integrata si nu stii"
GPU = Unitate de procesare grafica. Aceasta poate fi iGPU (placa video integrata in procesor) sau placa video dedicata. Ambele apar in Task Manager SEPARAT de procesor.
Poate ca ai vazut forumuri tehnice in care se vorbeste de placa video ca un fel de procesor extrem de specific, cu multe nuclee si fire de executie. Cu toate ca poti folosi efectiv procesorul la unele chestii grafice (asta facea DOOM de exemplu in anii 1993 cand nu existau placi video) in 2020 nu are cum sa se ocupe tot procesorul de partea grafica cand vine vorba de GTA. E imposibil.

Te asteptam sa raspunzi la alte intrebari la care te pricepi. Intre timp mai documenteaza-te.