| zeamacufasole a întrebat:

ce inseamnă o placă integrată si placă dedicată?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Placa integrata e parte din procesor. Cea dedicata e separata, si de obicei mult mai puternica. Daca vrei jocuri te intereseaza neaparat una dedicata.

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Foarte bun raspunsul lui Venture.

As mai adauga : placile video integrate vechi (pentium) faceau parte din placa de baza (chipset), nu din procesor.

Majoritatea computerelor au placa video integrata (exceptie fac doar cateva modele de procesoare), dar nu toate au placa video dedicata.
Placa dedicata nu are treaba cu cea integrata, e separata. Cand cumperi o placa dedicata nu e nevoie sa dezactivezi pe cea integrata, trecerea se face automat de sistem.