| giuliaaaaaa a întrebat:

Buna TPU joc metin2 alaska de un timp, am o samanca pe buff si as dori sa stiu ce iteme si bonusuri imi trebuie. Multumesc

Răspuns Câştigător
| SalatăGamingHD a răspuns:

Primul ghid este cel PvP, si va voi face o prezentare detaliata.

1.Armele

Rasa Warrior

Universal + Set duele.

Mental

Sabie Triton - Bonusuri [ 12 Putere, 12 Vitalitate, 10 critica, 10 semi-om, 20 farmec ] De ce? Deoarece viteza farmec si critica la magii este esentiala la war mental, hit-ul nu il ajuta foarte mult decat la unele rase.
Pietre [ Anti-Rasa(war,ninja, sura, saman) Piatra Fatala si Piatra farmecului ] Inca o data, viteza farmec si critica sunt esentiale.
La arma 2 maini, la fel.

Aura

Sabie triton - Bonusuri [ 12 Putere, 20 Farmec, 10 critica, 10 patrundere, 10 Semi-om ] De ce farmec? Si patrundere acum? deoarece farmecul ajuta mult pe skill-urile Izbitura si Incizie, iar patrunderea din hit.
Pietre [ Anti-Rasa(war,ninja, sura, saman) Piatra Fatala si Piatra farmecului ] Si aici, se aplica critica si farmecul pe skill, chiar si pe hit.
La arma 2 maini, la fel.

Rasa Ninja

Lame

Pumnale - Bonusuri [ 12 Putere, 12 Dexteritate, 10 critica, 10 patrundere, 10 Semi-om ] De ce? Aici la ninja este nevoie de patrundere din hit, critica pe skill, farmecul nu tine cont foarte mult la duel, pentru ca nu o sa apuci aproape deloc sa dai 2 rand-uri de skill, decat la sura.
Pietre [Anti-Rasa(war,ninja, sura, saman) Piatra Fatala, Piatra patrundere ] De ce? Dinnou, critica si patrunderea sunt esentiale la ninja, avand in vedere si ce repede da din pumnale.
Recomandare : Pentru Sura BM va pot recomanda sa inlocuiti fatala cu farmec, poti ajunge la 2 rand-uri pe skill la un duel, asta depinde de damage-ul de pe server desigur.

Arc

Arcuri - Bonusuri [ 12 Putere, 12 Dexteritate, 10 Critica, 20 Farmec, 10 Semi-om ] O sa va intrebati multi de ce nu patrundere in loc de farmec, ei bine patrunderea este mai mult din hit, din cate am testat eu pe ninja arc, si farmecul te ajuta la skill, nu prea o sa dai din hit decat daca te faci de sex feminin.
Pietre [ Anti-Rasa(war,ninja, sura, saman) Piatra fatala, Piatra farmecului ] Inca o data, farmecul ajuta mult la ninja arc.
ATENTIE! Ninja arc are voie sa fuga in duel ori de cate ori doreste! El este o rasa long-rage.

Rasa Sura

Arme

Sabie Triton - Bonusuri [ 12 Inteligenta, 12 Putere, 10 Critica, 10 Patrundere, 10 Semi-om ] La sura arme o sa dai mult din hit, avand ca avantaj, risipirea, dar risipirea este si un dezavantaj. Ce dezavantaj? Iti consuma 5-6 secunde cat dai tu skill-ul, iar inamicul iti poate da 2 magii simple sau 6-8 hit-uri. Recomand sa nu incepeti cu risipirea in duel! Decat daca sunteti in duel cu rasa voastra [ Arme/BM ]
Pietre [ Anti-Rasa(war,ninja, sura, saman) Piatra fatala, Piatra patrundere ] Inca o data, hit-ul si skill-ul critic este esential!

Magie Neagra [BM]

Sabie Sfanta - Bonusuri [ 12 Inteligenta, 12 Dexteritate, 20 Farmec, 10 Semi-om, 10 Critica ] De ce? Sura BM nu are nevoie deloc de hit, eventual in unele duele pentru a tine adversarul la podea sa nu poata da hit. El se bazeaza mai mult pe skill-uri. ATENTIE! Sura BM are voie sa fuga in duel ori de cate ori doreste! El este o rasa long-rage.
Pietre [ Anti-Rasa(war,ninja, sura, saman) Piatra fatala, Piatra farmecului ] Inca o data, critica si viteza farmecului sunt esentiale unui sura BM.

Rasa Saman - Revin cu Edit dupa ce iau serverul de teste! [ Maxim 2 zile ]

2.Accesoriile & armurile universale

Set Universal si Semi-Universal

Set universal cred ca stie aproximativ 80% din voi cum se face, daca nu, priviti mai jos.

Colier / Armura / Papuci - Maxim PV, Aparare Sabie, Aparare Pumnal, Aparare Sageti, Aparare 2 Maini.
Bratara - Maxim Pv, Semi-om, Patrundere, Rezistenta Magie, Absorbire Pv.
La Absorbire Pv as dori sa va explic ce este acest bonus, si ce face el. El este un bonus avantajos, in duel mai ales! El iti reface din viata per/hit in adversar! Mai romaneste, tu dai hit in adversar si tie iti creste putin pv-ul.
Coif/Casca - Rezistenta Magie, Semi-om, Viteza de atac, Sansa otravire, Regenerare Pv.
Cercei - Aparare Sabie, Aparare Pumnal, Aparare Sageti, Aparare 2 Maini, Semi-om.

Set semi-universal. Probabil doar putini stiu de acest termen. Pai sa va explic, este tot un set universal, doar ca nu are in el un bonus de Aparare. Pe unele servere nu evolueaza arma 2 maini, iar acesta este un beneficiu de a pune critica pe acele iteme.winking

Colier / Papuci - Maxim PV, Aparare Sabie, Aparare Pumnal, Aparare Sageti, Lovitura Critica.
Cercei - Aparare Sabie, Aparare Pumnal, Aparare Sageti, Semi-om, Rezistenta Otrava/Viteza miscare. Aici depinde daca exista bonusul pe server.
Armura - Maxim PV, Aparare Sabie, Aparare Pumnal, Aparare Sageti, Valoare Atac/Viteza Farmec. Aici in functie de rasa! Recomand pentru Ninja lama/arc, Warrior Aura/Mental, Saman Dragon/Vindecare, Sura Arme bonusul Valoare Atac. Iar pentru Sura BM Viteza Farmec.
Coif/Casca - La fel ca la universal.
Bratara - La fel ca la universal.

3.Accesoriile & Armurile de duele

Accesorii - Cam la toate rasele o sa puneti la fel, pentru ca nu exista o alta cale, doar daca doriti alt colier [ Perle/AurAlb/Jade]

Armura - La fiecare rasa la fel! Bonusuri [ Maxim PV, Valoare atac, Viteza farmec, Reflectare corporala, Aparare Sabie/Pumnal/2Maini/Sageti. Daca nu exista bonus Reflectare, puneti 2 aparari, de exemplu Sabie si Pumnal. ]
Cercei - La fiecare rasa la fel! Bonusuri [ Semi-om, Aparare Sabie/Pumnal/2Maini/Sageti, Rezistenta otrava si daca este si Viteza miscare ]
Papuci - La fiecare rasa la fel! Bonusuri [ Maxim PV, Aparare Sabie/Pumnal/2Maini/Sageti, Critica, Viteza atac(optional, doar daca este bagat pe server bonusul) ] Recomand sa bagati 2 aparari. Ex : Sabie si Pumnal!
Colier - La fiecare rasa la fel! La fel ca si Papuci, doar ca in loc de Viteza atac, bagi inca o aparare. Sau daca ai colier Perle/AurAlb/Jade, bagi patrundere in loc de 3 aparari, si vei avea 2.
Bratara - La fel ca universalul!
Coif - La fel ca universalul!

ACUM CEL PVM!
Arme

Pe aproximativ toate pvm-urile gasiti Fms la magazin. Otravite la drop s.m.d. Ei bine, aceste arme sunt desigur cele mai importante in conceptul de PvM. Ele va dau bonus de Paguba Medie si Paguba Competentei.

Pentru cei care nu stiu ce inseamna Paguba Medie si Paguba Competentei priviti mai jos!
Paguba Medie - Ea se afla pe armele de nivelul 30 si 75. El va avantajeaza la loviturile din hit. 10% Paguba medie = 12 Putere. Asa ar veni normal intr-un bonus cunoscut.
Paguba Competentei - Ea se afla pe armele de nivelul 30 si 75. El va avantajeaza loviturile magice! (Magiile/Skillurile). 10% Competenta, este un bonus de 80-100 Valoare atac magic. Asa ar veni normal intr-un bonus cunoscut.

Bonusurile pe care trebuie sa le aveti pe armele pvm sunt urmatoarele.

Pe cele cu paguba medie : P paguba destul de acceptabila, macar 45. Pe langa ea trebuie sa aveti semi-om, diavol, vampiri, critica, patrundere, putere. La ce va folosesc aceste bonusuri? Si unde? Priviti mai jos!

Semi-om - El iti va folosi mereu! Vei avea nevoie de semi-om in orice mapa, indiferent de monstri.
Diavol - El te ajuta in v3 si v4! Dar mai ales la Beran-Setaou. Este un bonus esential daca doresti sa bati DragonulAlbastru, sau sa cresti in v3-v4.
Vampiri - El iti foloseste la TurnulDemonilor! Ca sa poti bate Moartea cu Coasa, ai nevoie de vampiri, la fel si la restul etajelor.
Critica - Ei bine, critica este un bonus esential in PvM. Deoarece te ajuta sa dai un damage x2(dublu) in monstri.
Patrundere - El iti ajuta damage-ul, si vei da patrundere. Cum te ajuta la damage? Ei bine, patrunderea ofera un bonus mai special, si vei da cu 200-600 damage mai mult in mobi daca prinde patrundere.
Putere - Puterea iarasi, este un bonus esential. El ofera, cum am scris si mai sus, ca si paguba medie! 12 Putere = 10% Paguba medie.

Armuri

Ei bine, aici depinde in ce mapa va aflati! In mapele sub nivelul 75, nu prea va trebuie un bonus special, va voi insira niste bonusuri necesare.

Mapele sub nivelul 75

Maxim PV - Minim 1k PV.
Valoare Atac - Minim 20.
Absorbire PV - Este fix pe unele PvM-uri.

Aceste 3 bonusuri sunt esentiale la mapele sub nivelul 75. P.S. In TurnulDemonilor ai nevoie de sageti!

Mapele peste nivelul 75

Voi insira bonusurile necesare pe sectiuni de mape.

V3-V4-V5 -> Ai nevoie de :

Valoare Atac - Minim 20
Maxim PV - Minim 1500
Aparare Sabie - Minim 10
Aparare Sageti - Maxim

De ce va folosesc apararile? Sagetile la arcasi, iar sabia la luptatori. Rezistenta magie o aveti pe otel, ea va fereste de magicieni setaou.

Padurea Rosie - Aici nu aveti nevoie de un bonus special. Decat de putina rezistenta magie pentru driade. Ori fulger, am testat si merg amandoua.