| Bogdyrur a întrebat:

spuneti-mi si mie parerile voastre va rog comparand aceste 2 laptopuri :http://www.emag.ro/......EXPRKBBBM/
sau
http://www.emag.ro/......D3KRXBBBM/

care este cel mai bun pentru Gaming?

Fiecare are punctele sale forte:primul are un procesor mai bun in timp ce al doilea are o placa Video mai buna...

P.S. La primul laptop pot sa mai adaug 4 GB rami si asta am de gand sa fac. La al doilea nu cred ca pot. Luati si acest aspect in calcul :D

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ramane valabil ce am zis in primul post! Toate recomandarile mele sunt peste cele 2 laptopuri!
Referitor la cifre ->Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul nostru avem seria 6 si seria 7 la aceste doua placi video dar aceasta cifra nu reflecta performanta placilor. In principiu nu te gandi ca seria 7 este mai buna decat seria 6 dar este mai noua ca model. Acum despre celelalte cifre de dupa 6 si 7 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!
Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Linkurile sunt la fel! E unul si acelasi laptop in ele! Pana postezi si linkul de la al doilea laptop RETINE! La un laptop de gaming cea mai importanta piesa este placa video si apoi vine memoria RAM (4 GB de Ram sunt super de ajuns pentru orice joc ) si la urma vine procesorul, Un Intel Core I5 este OK, nu e obligatoriu I7. Cu Intel Core I7 faci rendering 3D si nu special gaming. Desigur nu strica sa ai I7 dar investeste in placa video, e cea mai importanta piesa. GeForce 610 e cea mai slaba din clasa ei!
Ti-as recomanda asta
http://www.pcgarage.ro/......inux-grey/
SAU
http://www.prostore.ro/......21396.html
SAU
http://www.pcgarage.ro/......ux-silver/

| Bogdyrur explică (pentru neluL):

Am modificat linkul...scuza-ma pentru greseala... daca ai putea te rog sa te uiti inca o data as fi recunoscator big grin

| Bogdyrur explică (pentru neluL):

Bun...si in cazul procesoarelor cum sta toata treaba? adica eu am de gand in timpul jocului sa si rulez niste programe de stream si chestii de genul...la ce trebuie sa fiu atent in acest caz?

| neluL a răspuns (pentru Bogdyrur):

Sa fie un procesor bun cum ar fi Intel sa fie cel putin Ivy Bridge sa aiba de la 2.0 GHz in sus si de preferat I5 sau I7. Daca vrei sa rulezi mai multe programe in timpul jocului si daca jocul este pretentios in cerinte si daca mai vrei si calitate, cel mai ieftin laptop pentru cerintele tale este de la 4.500 lei in sus.

| neluL a răspuns (pentru Bogdyrur):

Ramane valabil ce am zis in primul post! Toate recomandarile mele sunt peste cele 2 laptopuri!
Referitor la cifre ->Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul nostru avem seria 6 si seria 7 la aceste doua placi video dar aceasta cifra nu reflecta performanta placilor. In principiu nu te gandi ca seria 7 este mai buna decat seria 6 dar este mai noua ca model. Acum despre celelalte cifre de dupa 6 si 7 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!
Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.