| Alexandru390 a întrebat:

Știe cineva câteva soluții de a mări performanta în jocuri în windows 10? Orice este primit.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

-update la drivere;
-task manager - opresti taskurile care iti utilizeaza marea parte din CPU;
-opresti antivirusul (desi asta intra in varianta 2);
-defracgmentezi partitiile;
-cureti registrii;
-sa cureti ventilatorul;
-sa schimbi pasta termica;
-sa fii sigur ca jocurile ruleaza pe placa video dedicata.

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Chestia asta va afecta grav calitatea imaginii in general, dar va creste putin performantele: Control Panel\System and Security\System, "Advanced system settings" in stanga. Se deschide o fereastra si apesi pe butonul din sectiunea "Performance" si se deschide alta fereastra unde selectezi "Adjust for best performance", Apply, Apply, Close si daca nu vezi vreo schimbare, revino in meniu si selecteaza "Let Windows decide".

| Alexandru390 explică (pentru LPCTSTR):

Din păcate am încercat dar nu mi-a oferit un foarte mare beneficiu în jocuri. Doar 2-3 fps-uri în plus.

| Andresso a răspuns (pentru Alexandru390):

Nu merita sa faci nicio setare/nimic. Cel mai bine e sa faci upgrade la componente sau sa-ti iei alt pc mai bun.
Ceea ce vrei tu sa faci este sa faci calitatea graficilor sa fie mai naspa si sa ai mai multe fps-uri. O sa regreti dupa ca o sa ti se vada naspa imaginea in jocuri dar o sa ai fps-uri bunicele cu 5fpa-uri mai multe, mare branza...

| marinaru777 a răspuns:

1.In windows 10 trebuie sa ai hdd pe ssd
2.verifica updat ul din windows sa nu ruleze cand joci tu ..aici ai 2 variante ori faci update cand nu joci ori dai pauza 7 zile la update
3.dezactiveaza antimalware care scaneaza sistemul permanent
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
4. Eu zic sa te lasi de treaba cu umblatul la pasta termica ...ventilatorul il cureti cat poti fara sa il desfaci
5.dezinstaleaza daca ai antivirus ca e bun doar sa ingreuneze aistemul daca ai vreun virus naspa formatezi si gata

| Florin05 a răspuns:

Este un mit ca windows defender este cam performance hungry si daca iti instalezi un antivirus va merge putin mai bine.