| CaLyStuu a întrebat:

vreau sa imi pun windows 7 ultimate. Problema e ca de fiecare data cand ajung sa creez partitiile, nu stiu cum sa le sterg, cum sa le creez, si cati GB trebuie pentru una, si cati pentru alta? Si ce kituri imi trebuie? ( aici nu am instalat niciodata, pentru ca imi ramaneau alea de pe vechiul windows ).
Dau funda celui care ma ajuta cel mai bine!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Crearea unei partitii se face prin comanda "New" si acolo scrii numarul de Mb doriti pentru o partitie.
Eu fac in felul urmator: inmultesc 35 Gb cu 1024 si imi da 35840 Mb. Scriu acolo aceste cifre. si ii dau sa creeze partitia care se va numi C:\ si pe care voi instala Windowsul. Se va crea automat si o partitie de 100 Mb. Aia n-ai treaba cu ea. Ce ramane este o insiruire de cifre de genul 844268 si impart la 2 creand apoi partitiile D:\ si E:\.
Ca sa le stergi dai "Delete".
Uite si aici: https://www.youtube.com/watch?v=2y69_IUbxCo

2 răspunsuri:
| nda a răspuns:

Pai cand ajungi la fereastra aia cu partitiile vezi ca ai acolo scris undeva "Drive options (advanced)". click acolo si iti apar optiunile NEW (ca sa creezi o partitie), DELETE (ca sa stergi una), FORMAT (sa formatezi).
clipu asta te va ajuta mai mult decat o pot face eu in scris.
http://www.youtube.com/watch?v=ZTikyfFuy_k

| efpies a răspuns:

Trebuie sa selectezi partitia si sa dai delete.