| anonim_4396 a întrebat:

Bună voi mai știți ce jocuri video vă jucați în copilărie?
Jocurile video care mi-au marcat copilăria!
Câteva din jocurile video preferate :
Primul aș putea spune că a fost Mario Bros!
Road Fighter - Un fel de curse cu mașini care se vedeau de sus!
Tu erai una roșie care trebuia să le depășești pe cele de pe lângă tine, și să ai grijă să nu intri într-un cerc negru!
Duck Hunt - Vânătoare de rațe cu pistol digital cu cablu! (trebuia să aștepți să iasă rața din iarbă, și s-o împuști, dacă nu râdea câinele de tine)
Wild Gunner - Duel între cowboy, unde trebuia să fi pregătit să scoți repede pistoalele, și să-l împuști!
Până nu te împușca el pe tine mai întâi!
După aia venea altul, și tot altul, diferiți! (tu erai sherifful cred)
Tank - tanc care trebuia să protejeze un vultur înconjurat de cărămizi (baza) de alte tancuri!
Erau tot felul de nivele cu cărămizi și verdeață!
Iar uneori găseai niște "avatare", care dacă treceai peste ele, ți se schimba tancul în unul mai mare și mai puternic!
Și tot așa până la ultimul auriu din oțel!
Robocop NES 1, 2 și 3!
Tom și Jerry NES, da nu l-am terminat niciodată!
Spider-Man Return of The Sinister Six NES super super fain!
Batman NES!
Robin Hood NES!
Monsters in my pocket NES - mega fain ( ești Batman singur player 1, și / sau dacă mai ai un prieten cu care să joci player 2 - Flash / mai este și varianta Frankenstein )!
Turtle Ninja - Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters NES (gen Mortal Kombat)
Tokyuu Shirei Soruburein NES (mega mega fain)
Super Contra NES ( îsta e jocul meu de suflet din categoria NES care nu pot, și nici nu-l voi putea uita vreo dată - super mega fain )!
Din categoria NES menționate mai sus preferatele mele sunt : bineînțeles Super Contra, Tokyuu Shirei Soruburein, Turtle Ninja (duel) Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters, și Monsters in my pocket!
Iar sub o categorie ar fi : Mario Bros, Spider-Man Return of The Sinister Six și Robocop!
Aceste jocuri au fost pe consola mea video SEGA, care am primit-o de ziua mea la vârsta de 10 ani cred; și nu î-mi venea să mă mai opresc din țopăit de bucurie!
Mă jucam la greu pe ea, și tot timpul, sau destul de des mi-se ardea încărcătorul (eu îi ziceam transformatorul); sau mi-se defecta maneta!
Aș putea mult să vorbesc despre consola SEGA și casetele galbene!

Alte jocuri un pic mai noi pe PC!
Chiar printre primele aș putea spune au fost :
Duke Nukem (un fel de DOOM, unde trebuia să împuști niște porci humanoizi),
Atomic Bomberman, urmat de Jazz Jack Rabit 2,
Captain Claw,
Hercules, și Chicken Invaders!
Aștea au fost printre primele jocuri care le-am jucat prima oară pe PC; și care erau 2D! ( cu excepția lui Duke Nukem )

Pe urmă au urmat altele mai noi pe PC : Mortal Kombat 4 (dar și 3 l-am jucat), Age of Empires (strategie), DIABLO (cel mai cel jucat joc atunci, și care nu puteam să î-l joc prea mult deoarece nu aveam curajul; deoarece mă înfricoșau nivelele), bineînțeles Heroes of Might and Magic III și IV (mega mega faine), Red Alert 2 Yuri’s Revenge, Command & Conquer Generals, Command & Conquer Zero Hour, și bineînțeles Titan Quest și MU (MU era un fel de Metin)
La MU, de exemplu puteai să îți faci o ghildă și/sau să intri într-un clan!
Mereu trebuia să faci Level +!
Trebuia să cauți sau dacă se poate chiar să mai furi arme rare sau puternice, care cădeau de-obicei de la Dragoni mari de aur! (și care se găseau foarte greu, și tot odată extrem de greu de omorât)
La dragonași (pui), cădeau doar diamante / rubine care te ajutau să-ți upgradezi armele sau armura, ce aveai!
Puteai primi invitații prin cerere de la șefi de clan din diferite ghilde, pentru a intra într-un castel negru, unde omorai monștri și cavaleri-orci negri la greu, din care picau chiesti faine!
Bineînțeles că au apărut și coduri mai târziu!
Până aicea cele mai preferate erau : Age of Empires, DIABLO I și II,
Heroes of Might and Magic III și IV, și restul Titan Quest și MU!
Aștea au fost cele mai cele faine jocuri atuncea!

Pe urmă altele un pic mai noi pe PC au urmat :
Blood Rayne
Return to Castle Wolfenstein, Soldier of Fortune,
Call of Duty 2,
Call of Duty Modern Warffare (umpicuț mai nou),
Call of Duty World at War (umpicuț mai nou),
Medal of Honor Allied Assault, Medal of Honor Spearhead,
Medal of Honor Pacific Assault, Commandos Strike Force,
Delta Force,
Unreal,
Serious Sam,
Paynkiller,
AVP,
HALO,
NFS Most Wanted
NFS - Carbon
CS 1.6 și Half-Life ( bineînțeles nu se putea-u să lipească! ),
GTA III (dar am jucat și 2-ul cu vedere de sus),
GTA Vice City, și GTA San Andreas (care mi-a plăcut cel mai mult),
LEGO Star Wars The Complete Saga
Star Wars Battle Front,
Spider-Man PC (2001),
Spide-Man 1 și 2 (PC),
Indiana Jones and The Emperor’s Tomb (îsta a fost super fain)
Legacy of Kain Defiance (foarte preferat),
X2 Wolverine's Revenge (foarte preferat și acesta de asemenea), The Punisher (și acesta de asemenea foarte preferat),
Max Payne 2 și 3 (de asemenea foarte preferat), și nu în ultimul și în ultimul rând seria Prince of Persia I, II și III ( The Sands of Time, Worrior Within, The Two Thrones )!
Cam aștea ar fi cele care mi-au rămas undeva acolo!
Mai recente ar fi : Gun Girl 2, Kingdom Rush (Android), The Chronicles of RIDDICK - Escape from Butcher Bay, The Chronicles of RIDDICK -Assault on Dark Athena, Call of Duty Modern Warffare, Assassins Creed 3 (ultimul Assassins Creed fain), Max Payne 3, și God of War 3!
Astea au fost în mare parte jocurile video care mi-au marcat copilăria!
Voi ce jocuri video preferate ați avut/ aveți?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Cred ca fiecare dintre noi are o lista cu jocuri vechi preferate (si nu numai).
Pe unele dintre ele le-am regasit si in listele tale, si intr-adevar provoaca nostalgii.
Gratie emulatoarelor, jocurile NES pot rula si pe PC.
Sa-ti spun cateva dintre cele jucate de mine:
Mario,
Dr. Mario,
Tanc,
Battleroads,
Road Fighter,
F-1 Race,
Mortal Kombat,
seria Street Fighter,
Lunar Ball (biliard),
Roller Games (discheta mea de suflet),
Track and Field (atletism),
Nekketsu (jocuri sportive cu pustani - Super Dodge Ball),
Double Dragon III (greu am terminat acest joc),
Adventures in Magic Kingdom,
Aladdin
Jungle Book (cu Mowgli ca jucator)
Bomberman
Circus Charlie
Excitebike
Legend of Kage
Mappy
Sky Distroyer (l-am jucat la un prieten)
Soccer
Tennis
Zippy Race

Pe PC am mai putine
Sims House Party
Fifa 98
18 Wheels of Steel
NFS II SE
GTA III si Vice City
Bus Driver
Tennis Elbow
simulatoare de tren si avion
jocurile cu si despre evenimente sportive.
Syberia 1 si 2
jocurile din gama Tycoon

Pe cele enumerate le-am jucat de mai multe ori.
Mai sunt si alte jocuri, despre care nu imi amintesc acum.