| Doru1 a întrebat:

Buna vreau sa imi instalez windowsul dar nu pot deleta partitia C pe care am windowsul instalat acum si nu stiu cum sa il deletez. Cand apas delete pe partitia C imi scrie sa apas ENTER pentru a continua si apas enter si nu imi deleteaza partitia C

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Windows-ul vechi se sterge in momentul cand instalezi windows-ul nou. Nu merge cu click dreapta =>delete. Asa ca baga CD-ul cu windows in writter si porneste instalarea...restul ti-a zis bine @SilviaDulcik cum trebuie sa procedezi.
Daca vrei si tutorial uite aici:
INSTALARE WINDOWS XP - Tutorial http://www.x-url.com/gh5 si aici cu foto: http://www.msdesign.ro/tutoriale/instalare-windows-xp/

Pentru WINDOWS 7 aici
http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html
Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

"deleteaza" lol.

| SilviaDulcik a răspuns:

Doru1, ori glumesti ori nu te pricepi in acest domeniu. Nu poti sa stergi pur si simplu o partitie. Atunci cand dai comanda de boot de pe DVD (fizic, nu virtual) sau de pe Stick USB, vei putea sa partitionezi "C:\". Daca este Windows XP, cand vrei sa instalezi sistemul de operare te intreaba cum vrei sa partitionezi "C:\". La windows 7 trebuie sa te duci pe optiunea "Custom" si sa apesi pe "Advance" si acolo vei putea sa formatezi partitia.
Se spune sterge sau delete, nu "deleteaza".

| Doru1 explică:

Ascultati. Si sa stii ca ma pricep la instalat Windows XP.Incep: bag CD cu Windows XPin momentul in care apas F8imi apare o pagina neagra care imi da niste moduri "Safe Mode",''Start Window Normaly" aicea ma blochez deoarece nu face ceva normal atunci cand instalez windowsul de obicei.O problema urmatoarea: insfarsit cand imi da sa creez partitiile trebuie sa le stergi pe cele vechi "Delete to partition" partitia C nu mi-o sterge si nu asa ca nu pot instala windowsul si nici nu mai pot imparti memoria.Si asta e problema, nu e nimic cu click stang si apas delete asta e o prostie. Intelegeti si nu glumesc.