| titanus a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o unitate centrala. M-am gandit sa-mi iau una cam maricica [1TB(1.000GB)]
Date tehnice :
* Intel Core i3-2100 3.1GHz Processor (3MB Total cache)
* 6GB DDR3 SDRAM and 1TB hard drive
* Intel HD graphics and Intel H67 Express chipset
* Genuine Windows 7 Home Premium 64-bit OS
* High definition audio support
Cu un asemenea PC as reusi sa tin un server privat de mt, cam, cu1.000 playeri, fara sa fie lag(pe server)?
Mersi anticipat
DAU FUNDA:*

Răspuns Câştigător
| VadMelodii a răspuns:

E un calculator Single-Core, adica cu un singur nucleu, si are doar 3.1 Ghz, avand in vedere ca i3-ul e praf, placile video de la Intel la fel, nu faci nimic cu ele si daca vrei sa ti un server cu 1.000 de playeri iti pui 16 GB RAM. Maibine ti-l faci pe piesewinking.

1 răspuns:
| fasty a răspuns:

Nu, pentru un server cu 1000 playeri sa mearga fluent dupa ce gradul de ocupare al serverului depaseste 30 -50 %, iti trebuie un i7 ca sa suporte rami in triple channel cu frecvente cat mai mari si un SSD (solid state disk) astea o sa inlocuiasca hardurile deoarece sunt mult mai rapide...si desigur serverul sa ruleze pe acest SSD