| plasmaticus a întrebat:

Am 3 HDD externe. Unul cu alimentare proprie prin adaptor. Si celelalte doua alimentate prin USB odata cu datele.
Problema e ca atunci cand le pun la USB ul de la desktop, cele doua HDD externe nu pot fi citite si se aude cum haraie, ca si cum s-ar chinui sa porneasca.
Daca le cuplez la laptop, aceste HDD functioneaza.
Aveti idee ce as putea face? Banuiesc ca pur si simplu nu are suficienta putere USB de la desktop.
Ca stiu ca la un moment dat masurasem voltajul pe USB si era mai mic decat 5V, spre zona 4.8V.
Am cautat cablu USB care sa se alimenteaza in 2 USB simultan, dar nu a mers. Insa era un cablu incropit cu un conector I mama-mama care nu sunt sigur ca e si de date.
Aveti vreo idee cum sa rezolv?
Multumesc

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Există hub-uri USB cu alimentare externă.