| Kevin1991 a întrebat:

Am un calculator care imi face probleme si se blocheaza mai mereu, precizez ca este un i7 octa-core gen-2 si eu il folosesc foarte mult pentru numite aplicati care imi mananca mult procesor,,(nu l-am folosit niciodata la jocuri).In fine am schimbat Windows-ul am pus un 7 Ultimate si dupa ce instalez toate aplicatiile si programele pe care eu le folosesc la munca incepe sa se blocheze iarasi. SIMPTOME : paginile se deschid greu,se incarca greu pana si cand dau Refresh, eu scriu si apare cu intarziere etc...Parca folosesc un calculator de epoca ..Precizez ca am sters si praful din interior.Nu stiu ce sa ii mai fac.Eu am citit multe pe net in legatura de problema asta cu blocatul pc-ului si multi spun ca sau vin cu idei ca poate fi hard-ul sau poate fi procesorul sau WINDOWOS-UL.eu am instalat de 3 ori windowsul in parcurs de 1 ora si jumate si la fiecare 30 minute dupa ce calculatorul era curatat si nu rula nimic iarasi se blocheaza. Procesorul arata doar 2% cand se blocheaza si nu ruleaza nici o aplicatie si tot se blocheaza. Este normal pentru un i7 octa-core sa se miste asa? Dau funda cine vine cu idee sau cu o rezolvare

1 răspuns:
| Bumba a răspuns:

1. Intra in start si scrie msconfig, te duci la boot si dai advanced options, o sa iti apara "number of processors" bifezi casuta si alegi cel mai mare numar de procesoare. Daca ai un i7 ar trebui sa ai 5-6 nuclee de procesoare. Daca dai de exemplu pe 1 si tu avand 6 nuclee, celelalte 5 sunt lenese si doar 1 lucreaza.
2. Du-te la msconfig, startup, si dai disable all, ce face acesta? Dezactiveaza toate prostiile ce iti incep la inceputul windowsului(excludem cele importante pentru server).
3. De fiecare data cand intri in windows, du-te jos la taskbar si apasa click dreapta, si alege
start task manager, tu uita-te ce iti consuma cel mai mult si dai end process. Iti dau o lista ce nu trebuie sa dezactivezi : WinLogon, explorer, dwm, csrss,