| Razvan_Razvan_1998 a întrebat:

Buna ziua am un pc cu o placa de baza AsRock H61MDGS cu un procesor Intel(R) Celeron(R) CPU G530@ 2.40GHz Dual Core rami 4gb ddr3 si a-si vrea sa-va intreb daca mi s-ar potrivi aceasta placa video :MSI GeForce GTX 750 Ti GAMING Twin Frozr IV OC 2GB DDR5 128-bit pentru gaming va rog astept un raspuns cat mai rapid

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Desigur, placa video o sa functioneze pe aceea placa de baza dar ce e drept, acel procesor o sa traga in jos placa video, trebuie schimbat.

| Razvan_Razvan_1998 explică (pentru SilviaDulcik):

Multumesc de raspuns, dar imi poti spune un procesor care nu este nici foarte scump si funcioneaza si bine?

| Razvan_Razvan_1998 explică (pentru SilviaDulcik):

Multumesc de raspuns funda.imi poti spune un procesor bun care sa fie si de buget mai mic?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Razvan_Razvan_1998):

Din pacate nu se merita sa cumperi alt procesor de buget mic, nu o sa fie mare diferenta.
Ai 2 optiuni :

1. Iti cumperi macar un i3 3xxx, cel mai bine ar fi un i5 3xxx, si cel mai ieftin i3 sau i5 o sa faca diferenta.
2. Iti vinzi kitul procesor + placa de baza si treci pe Haswell, pe socket 1150.
Ca sa vezi diferenta iti cumperi macar :
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g3240-31ghz-box/
+
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h81m-s1/