| MDDomin a întrebat:

am unele probleme cu pc ul, am sa las mai jos specificatiile pc-ului si probleme care le am :
Specificatii:
-Procesor: Amd fx-8350 octacore 4 ghz
-Placa video: Radeon rx 480 8 gb 256 biti DDR5
-Ramibig grinDR3 8gb 1600 mhz (unul singur)
-Placa de baza:ASRock 970 Pro3 R2.0
-Hard: SATA-III 1tb 7200rpm
-Sursa: 650 w
-Windows 10 pro 64 bit (cred ca ajuta)
Temperaturi:
-Procesor 65-70 grade (in jocuri mari gen GTA V)
-Placa video 70-75 grade(in jocuri mari gen GTA V)
Nu stiu ce sa zic de temperaturi pentru ca am vazut si la unele procesoare ryzen temperaturi mai mari
Si nu stiu ce sa zic de racirea prin lichid mi se pare ca nu are rost sa cumpar racire prin lichid atata timp cat nu stiu ce provoaca urmatoarele chestii:
Probleme:
-Calculatorul ingheata si da restart
-Calculatorul ingheata(nu merge sunet, mouse, tastatura nici macar luminitile nu se aprind daca apas pe caps)
-Calculatorul nu raspunde la nici o comanda ( mouse-ul si tastatura functioneaza si trebuie sa spammez ctrl+alt+del pana rvine)
-Calculatorul da blue screen si restart
-Calculatorul da redscreen
-Dupa freeze blue screen imi da,, read disk error please ctrl+alt+del to restart" apas si dupa porneste calculatorul dar monitorul ramane inchis pana nu inchid pc ul (trebuie sa dau de cateva ori restart pana porneste windowsu )
Sper ca am dat detalii destule ca sa puteti sa va dati seama de la ce pot fi provocate probleme acestea

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Greu de spus. Recomand să faci următorul upgrade: SSD Kingston A400 120GB la 110 lei (Altex) sau de 240GB la 220 lei (PCGarage).
Instalezi sistemul de operare pe SSD, scoți HDD și vezi dacă mai face așa. Sunt șanse să fie HDDul.
Dacă nu e el, placa de bază poate fi de vină.

Dacă era bareta RAM, sursa sau placa video, aveai alte probleme.

Răcirea cu apă nu merită, nici dacă faci OC la acel procesor. Este mai mult estetic dar în același timp face mai puțin zgomot.