| radu32 a întrebat:

cand instalez FL Studio pe Windows 10 Pro, mi se instaleaza atat varianta pe 32 bit cat si cea de 64 bit, la fel e si cu Plugin-urile imi da optiunea sa le instalez si pe 32 si pe 64 bit. Care e mai bun pentru sistemul meu 32 sau 64, dar plugin-urile? E original, o versiune mai veche primita de la un vecin din Germania dar nu stiu cum e mai bine. Am procesor Intel Core I3-4130 3.40 Ghz, nu stiu daca are 2 sau 4 nuclee exact, 4 GB RAM, 500 GB HDD. Care e mai usor pentru sistemul meu, 32 sau 64, la fel si cu plugin-urile 32 sau 64. Pana acum m-am jucat cu LMMS, Ardour, si alte DAW gratuite ca n-am avut bani sa cumpar FL Studio iar un vecin care e de ceva ani in Germania mi-a trimis o varianta mai veche dar cu pachet si licentaca + Plugins, nu umblu cu piratate ca nu e in regula si tare as vrea sa invat si FL Studio.Dau funda si multumesc mult, o zi buna! happy

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Procesorul i3 4130 are 2 nuclee fizice și 4 virtuale.
Depinde ce sistem de operare ai. Dacă ai sistemul de operare pe 32 de bits, poți instala numai versiunea de 32bits.
Dacă ai OS pe 64 de bits, poți instala oricare din cele 2, recomandat să instalezi versiunea de 64 bits, poate mai târziu o să adaugi încă 4GB RAM și te va ajuta.

Mult succes!

| radu32 explică (pentru SilviaDulcik):

Multumesc mult, am sistemul windows 10 pro x64, varianta de FL Studio 12.5 cu colectia plugin-urilor, e un set complet dar nu e nou nici ca versiune, nici ca si continutul din pachet. Am o intrebare daca e o varianta mai veche mai exact cat RAM am nevoie pentru varianta x32 dar pentru x64, ma gandesc ca fiind mai veche atunci e nevoie de mai putin? Va rog daca ma puteti ghida in acest sens, va raman recunoscator! happy

5 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

Versiunile de 32 biti au anumite restrictii... daca ai sistem pe 64 biti instaleaza totul pe 64 biti

| radu32 explică (pentru marinaru777):

Multumesc mult @marinaru777 asa am sa fac, o seara buna! happy

| marinaru777 a răspuns (pentru radu32):

Deci sistemele de operare pe 32 biti sunt limitate la 4gram mai multe detalii aici https://www.google.com/......-biti/amp/

| radu32 explică (pentru marinaru777):

Eu am Windows 10 Pro x64 pe un pc x64 Am procesor Intel Core I3-4130 3.40 Ghz dar am doar 4 GB RAM oare e de ajuns? happy