| Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

Buna ziua TPU, am aflat de curand ca laptop-ul pe care il am eu si anume Acer Aspire E1-531G,are 2 sloturi de memorie ram, adica am 4 gb de rami din fabrica,asa l-am cumparat si inca un slot care este liber,si mai pot sa ii pun inca 4, adica 8 gb de ram sa fie in total ca asta e maximum! Intrebarea este, daca imi cumpar cei 4 gb de ram,ce trebuie sa fac ca sa mi-i recunoasca laptop-ul,doar sa desfac suruburile alea din spate de acolo si sa conectez chipul, sau dupa aia trebuie sa formatez pc-ul si sa instalez Windows din nou ca sa vada cei 4 rami pe care ii pun? Sau nu necesita asa ceva, doar conectezi chip-ul si gata? Intreb acest lucru ca nu am facut nici o data un upgrade la nici un pc pe care l-am avut(in total 4 am avut, dar nu conteaza astalaughing) Multumesc!

1 răspuns:
| Laura331 a răspuns:

Depinde de ce tip de Windows ai. Sistemele pe 32 de biti sunt limitate sa recunoasca doar 4 GB de RAM asa ca daca nu poti instala versiunea pe 64 de biti degeaba mai pui inca o placuta de RAM.
In cazul in care Windows-ul tau e deja pe 64 de biti, ar trebui sa ti-ii vada la urmatorul restart dupa instalare.
Aici e un articol care te poate lamuri in privinta diferentlor intre 64 si 32 de biti http://www.windowsfaralimite.ro/windows/windows-32-bit-versus-64-bit/