| Marycel a întrebat:

Bună ziua TPU.

Eu cu un vecin vreau să ne deschidem un server de SA:MP RPG, vreau să-mi spuneți de ce avem nevoie pentru a face un server Roole-Play ca și B-Zone nu exact ca el puțin versiunea veche, vă mulțumim.

1 răspuns:
| Anyo1988 a răspuns:

Eu am avut un server de sa-mp acum cativa ani, poti gasi scriptingul standar al serverului pe google, apoi va trebuii sa cauti pe wikipedia sau pe undeva " how to make a role-play sa-mp server " sau ceva de genul, reazultatele in engleza de obicei saunt mai usor d gasit decat cele in romana, a si trebuie sa te pricepi la scripting in pawn parca se cheama daca nu ma insel, apoi trebuie sa te decizii ce vrei sa faci, factiuni, joburi, afaceri etc ce vrei sa contina serverul, si va trebuii sa faci scripting pentru fiecare. Mult succes
PS. un sfat scurt, de fiecare daca cand faci o modificare, fai proba, daca functioneaza, daca e ok fa 1 backup la fishirer ...il arhivezi sau ceva ...in calul in care urmatoarea modificare e greita sa nu strici tot.