| Intrebare50 a întrebat:

Cam cate grade e ok să aibă pc-ul meu de gaming daca stau mult pe el și stau pe gta 5 el o să aibă 70 grade e ok sau cate grade ar trebui sa aibă și câte grade maxim? Dau funda

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Imi pare rau, dar a specificat '' pc de gaming ''. Care e diferenta principala intre un pc oarecare si un pc de gaming? Se pune accent mai mult pe GPU.
Daca e un pc de gaming recent, placa video nu ar trebui, in teorie sa depaseasca 80 de grade. La 80 de grade ventilatoarele placii vor fi la 100% ( de aici si zgomotul ) sa mentina temperatura. GPU este principala componenta care te intereseaza in gaming. Daca GPU este la 80, celelalte componente sunt 70+, 60+ etc.
Cum tu ai mentionat 70 de grade, ( daca GPU functioneaza 80%+) este o temperatura perfecta.
Iti recomand MSI Afterburner pentru a monitoriza temperaturi si pentru a modifica viteza ventilatoarelor ( pentru o temperatura custom ).
Daca pc'ul este idle ( daca nu lucrezi pe el, nu te joci etc ) temperaturile ar trebui sa fie undeva pe la 40.

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ce componente ai (procesor și placă video)?

Unele modele permit o temperatura mai mare decât altele, găsești pe site-ul producătorului informații privind temperatura.

70 de grade e destul de ok pentru majoritatea componentelor.

| liutzahp98 a răspuns:

Nu e indicat sa fie prea fierbinte, pentru ca se poate strica. Ia-ți un cooler pentru laptop (asta daca ai laptop, ca nu ai specificat ce fel de pc ai), si o sa ajute. Also daca poti, nu il tine in brate cand te joci un joc cu cerinte asa mari.

| N0xEterniS a răspuns (pentru liutzahp98):

Imi pare rau, dar a specificat '' pc de gaming ''. Care e diferenta principala intre un pc oarecare si un pc de gaming? Se pune accent mai mult pe GPU.
Daca e un pc de gaming recent, placa video nu ar trebui, in teorie sa depaseasca 80 de grade. La 80 de grade ventilatoarele placii vor fi la 100% ( de aici si zgomotul ) sa mentina temperatura. GPU este principala componenta care te intereseaza in gaming. Daca GPU este la 80, celelalte componente sunt 70+, 60+ etc.
Cum tu ai mentionat 70 de grade, ( daca GPU functioneaza 80%+) este o temperatura perfecta.
Iti recomand MSI Afterburner pentru a monitoriza temperaturi si pentru a modifica viteza ventilatoarelor ( pentru o temperatura custom ).
Daca pc'ul este idle ( daca nu lucrezi pe el, nu te joci etc ) temperaturile ar trebui sa fie undeva pe la 40.