| ErrorFound a întrebat:

Cand am terminat Half Life 1 si toate expansiunile aferente mi-am facut o parere despre povestea si ideea jocului.
Cand am terminat Half Life 2(fara ep.1 si 2, doar jocul) mi-am pierdut toata ideea.
Sper ca poate cineva sa-mi explice urmatoarele:

Ce este cu zombie?(de unde vin, de ce ies head crab-ii din navete spatiale/cine ii trimite)

Civil protection sunt politisti? Apara populatia sau compine-ul?

Ce este combine-ul?

Ce vroiau omul acela batran de la sfarsit(boss-ul) si Judith sa-i faca lui Eli Vance?

De ce parte e G-man?

Multumesc pentru rabdarea acordata(daca ati avut-o).
P.S.Cand apare Half Life 3?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestea primului joc se leaga de a 2 a,iar exansiunile gen oosing force, blue *** si multe altele, sunt aceeasi oveste din perspective diferite, unui paznic, unui headcrab si celor de la guvern.Insa hal live 1 original,se invarte in jurul urmatoarei povesti, gordon friman, un savant e chemat sa testeze o poarta spre alta dimensiune, de acolo ies extraterestri aia, iar dimensiunea acea xenon incepe sa se combine cu dimensiunea noastra.In al doilea, cele doua sunt deja contopite, iar lumea e impartita in 3 tabere, extraterestri ostili, guvernul care vrea sa tina toata lumea sub control si sclavie sub pretextul ca i apara, si rebeli care se adunan canale si planuiesc cum sa dea joc guvernul.Headcrabi lansati cu navetele,sunt headcrabi dresati ca si lammar de catre cuvern pentru a opri posibilele revolutii,transformand rebeli in zombi prosti,iar g man te urmareste de la inceutul jocului,nu te ajuta, nu iti face rau doar te urmareste, poti observa in primul half live cum se uita dupa tine din unele colturi le mapelor, pe geamuri, mereu inainte sa se intample ceva ciudat. Funda? big grin

| RK0 a răspuns:

Sall,stiu ca iti raspund c-am tarziu dar sper sa te ajut deoarece anonim nu prea a zis bine.

Zombie erau de fapt oamenii care au fost Infectati de headcrabi.Acestia daca sar la cap incep sa iti controleze sistemul nervos prin mutaii.Rachetele cu headcrabi sunt trimise de combine.

Civil pr. Sunt un fel de politisti violenti.Acestia nu sunt modificati prin operatii. Ceilalti soldati sunt oameni modificati genetic, carora le lipsesc organe etc.

COMBINE NU ESTE UN GUVERN AL PAMANTULUI!
COMBINE este o rasa extraterestra de care, extr.din half life 1 se ascundeau. Dupa evenimentele din primul joc, Freeman a fost pus intr-o capsula unde nu a imbatranit.Intre timp, combine a invadat si cucerit pamantul in doar 7 ore. Evenimentele din hl2 petrec la 20 de ani dupa hl1.

Cel de la sfarsit se numeste dr Breen. Dupa ce pamantul a fost cucerit, el ia convins pe combine sa foloseasca Pamantul ca o zona de resurse si astfel a devenit conducatorul combine de pe pamant.Eli era printre sefii rebelilor.

Se cunosc f putine lucruri despre G Man, nu se stie ce vrea cu adevarat.

Cand apare HL3 ESTE unul dintre marile mistere ale omeniriilaughing))))