| Vreausapot a întrebat:

Cand vreau sa imi construiesc un PC din piese ce componente trebuie sa fie compatibile?

Răspuns Câştigător
| mickeyMT a răspuns:

Cam toate piesele trebuie sa fie compatibile intre ele, deoarece ele lucreaza, odata ce au fost asamblate, ca un tot unitar. Spre ex: sursa ofera x W putere, putere ce va fi folosita de placa video, procesor, rami, hdd etc;
Placa de baza prezinta slot-uri care sunt pentru procesor (ex: LGA1151), pentru placa video (pci express x16), pentru memoria ram (DDR3, DDR4), samd.
Cand iti construiesti un calculator trebuie sa pleci de la o placa de baza, si in functie de tipul ei (ATX, microATX) si in functie de ce socket-uri are, cumperi si restul pieselor: carcasa, ram, procesor, etc.