| bogdy20000 a întrebat:

Care credeti ca va fi mai bun pentru CSGO?
1.http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2756962/
2.Sistem Desktop ASUS K31CD-RO021D cu procesor Intel® Core™ i3-6100 3.70GHz, Skylake™, 4GB, 1TB, DVD-RW, nVIDIA GeForce GT 730 2GB, Free DOS, Black, Mouse + Tastatura +Mousepad

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

Primul calculator este aproape maximul pe care il poti scoate in acest buget, al doilea e o porcarie care nu o sa-ti duca CS:GO-ul decat pe low poate in 60fps
In configuratia mea detin un R5 1500x cu un GTX 1050 cu care am incercat CS GO si fps nu imi scade mai multe de 80 de cadre pe secunda(sta de obicei intre 150-300FPS).

36 răspunsuri:
| XYZ02 a răspuns:

Cea mai ieftin optiune ar fi aceasta:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2762298/
1.Nu ai nevoie de update de bios
2.Mai poti salva niste bani mergand cu acel GOODRAM recomandat de mine.
3.Asamblarea se poate face intr-un service din orasul tau, pe mine m-a costat doar 30ron.
4.In caz ca tot ai avea nevoie sa salvezi niste bani mergi pe acest pentium G4560 care e mult mai ieftin ca i3-ul,dar ofera aproape o performanta aproape identica
Poti sa te uiti pe YouTube la o comparatie intre i3 si G4560.
Daca mergi pe G4560 doar schimbi procesorul din wishlist ca restul este compatibil.
https://altex.ro/procesor-intel-pentium-g4560-3-5ghz-3mb-bx80677g4560

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Dar daca pastrez wishlist-ul dinainte si iau o carcasa care e 80 de lei si fac update-ul la BIOS?

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

E ok si asa desi eu as merge pe varianta mea.

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Imi poti recomanda te rog o carcasa in care sa incapa toate componentele si sa fie sub 100 de lei?

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

Carcasa e dupa placul tau, trebuie doar sa fie mATX pentru a putea monta placa de baza.
Uite link-ul cu un filtru deja pus pentru mATX si fara sursa.
...fara-sursa
Iti alegi ce vrei de acolo.

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Nr 1 e mult mai bun de la pc garage

| bogdy20000 explică (pentru georgeenglezu2016):

Ok.Dar am o intrebarebig grinaca il cumpar pe piese si mi se strica vreo componenta unde va trebui sa il duc la reparat? Garantia va fi la tot pc-ul sau doar separat pe piese?

| alexboss2020 a răspuns (pentru bogdy20000):

Man,prima configuratie e bun doar ca ia-ti mai bine niste ram care sa nu se vada componentele si alege memorie dual channel e mult mai bine.Si pc-ul cred ca tot la ei va trebui sa il duci la reparat doar daca ai garantie daca nu ai il duci la service si dai bani.Dar daca iti iei pc-ul nou nu te mai gandi ca o sa il strici bucurate de el, oricum nu stiu cum ai putea sa strici ceva.

| georgeenglezu2016 a răspuns (pentru bogdy20000):

Daca ai cumparat toate componentele de A la Z ti-l va monta baietii de acolo bine contra cont, iar daca se strica ceva la el te duci fiindca ai garantia si nu uita sa ceri factura

| bogdy20000 explică (pentru alexboss2020):

Pai din moment ce nici macar nu l-am facut eu pc-ul acela nu prea stiu ce trebuie si ce nu. Daca stii tu unul mai bun pana in acelasi pret poti sa imi zicihappy

| alexboss2020 a răspuns (pentru bogdy20000):

E bun pc-ul in banii lui altul mai bun as face dar ar trebui sa dai mai multi bani.

| bogdy20000 explică (pentru alexboss2020):

Atunci imi poti recomanda alti ram si alta memorie?
Si la ce te referi ca sa nu se vada componentele?

| XYZ02 a răspuns (pentru alexboss2020):

Dude spune-mi si mie de ce sa-si cumpere ram dual channel, cand pe placa de baza are doar 2 sloturi ram.Nu mai suntem in anul 2009 cand dual channel-ul facea o diferenta.

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

Nu iti cumpara ram in dual channel nu are sens uita-te aici, aceast placuta de ram sta in calculatorul meu alaturi de un R5 1500x
https://altex.ro/......464l15s-8g

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Atunci las memoria din wishlist sau sa o iau pe cea la fel ca a ta?
E ok si cea din wishlist?

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

Eu as merge pe GOODRAM deoarece vine cu radiator si e mai ieftin
Radiatorul ajuta foarte putin la racirea memoriei, dar avand in vedere faptul ca e mai ieftin de ce sa nu il cumperi?

| alexboss2020 a răspuns (pentru XYZ02):

O sa vezi ca e mult mai ok dual channel, intreaba pe oricine si ai sa vezi, nu este ok sa folosesti un singur modul de memorie deoarece placa de baza va folosi decat un singur slot, si ai sa vezi si diferente de 3-4 fps-uri intre dual channel si single channel.

| XYZ02 a răspuns (pentru alexboss2020):

Diferenta mai mare face la APU, dar te intreb eu pe tine:Crezi ca merita 100ron mai mult pe 2 stick-uri? Mai ales ca are doar 2 sloturi ram.

| bogdy20000 explică (pentru alexboss2020):

Eu am auzit ca cea goodram nu ar fi compayibila cu sursa.

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

Unde ai auzit asa ceva?
Memoria ram nu are nicio legatura cu sursa.Ram-ul se pune in sloturile placii de baza cumpara-l fara grija

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Si e compatibila si cu placa de baza?:/

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

Da e compatibila, dar acum am vazut ca ai un H110 ca placa de baza, schimba-o cu un b250 sa nu ai vreo surpriza cu bios-ul

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

Da,dar schimba acea placa de baza h110m cu un b250 sa nu ai o vreo surpriza la bios atat, dupa poti da comanda linistit.

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Ce surpriza? Cum adica?

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

H110 a fost initial conceput pentru seria Intel de generatia 6(skylake).
Tu ai procesor Intel de generatia 7(kabylake). Placa de baza suporta generatia 7-a de procesoare, dar nu garanteaza nimeni ca vine cu un update de bios(necesar pentru a suporta g7) pentru a vedea procesorul tau.Intreaba la PcGarage de versiune, s-ar putea sa vina cu bios compatibil. Daca nu vine ai doua optiuni:
1. Ceri update de bios(contracost)la PcGarage 50 de lei parca
2.Cumperi o placa de baza b250
Personal m-as interesa de versiune, iar daca nu merge mergi pe b250 mai bine decat sa dai 50ron pe update.
Cred ca ai sane mari sa vina cu bios compatibil.
Nu trebuie sa-ti faci griji in caz ca nu e compatibil(BIOS-UL) nu iti vede procesorul atat, nu se strica nimic deci nu e grav si o poti trimite inapoi in service pentru update sau schimb cu un B250
Poti sa trimiti comanda cu acea placa de baza h110m pe care o ai, personal cred ca vine cu o versiune compatibila, dar nu garantez.

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Deci mai exact ce trebuie sa intreb?

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Adica,ce e bios-ul ala si ce ar trebui sa ii intreb mai exact pe aia de la pc garage?happy

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

H110 a fost creata initial pentru generatia 6 de procesoare Intel.
Tu ai procesor de generatia 7 Intel.
Placa de baza este compatibila cu procesorul tau de generatie 7, dar s-ar putea sa nu vin cu un update de bios cu care sa vada procesorul tau.
Nu se intampla nimic rau daca nu are update, doar ca nu o sa-ti vada procesorul atat si poti trimite placa de baza inapoi pentru update de bios costa 50ron la PcGarage.
B250 a fost creata pentru generatia 7 deci nu o sa ai probleme.
Eu iti recomand sa mergi pe h110 si in caz ca nu vede procesorul o trimiti inapoi si o schimbi cu b250
*Cred ca nu trebuia sa aduc vorba de bios pentru a-ti face griji aproape degeaba*
Cel mai ieftin model:
www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-b250m-d2v

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Pai am vorbit si ziceau ca pot face update de bios la 50 de lei

| XYZ02 a răspuns (pentru bogdy20000):

Am scris de doua ori acelasi mesaj cu acele placi videi din cauza ca nu-mi aparea postat, revenind la intrebarea ta:
Bios-ul este un soft al placii de baza.Gandeste-te ca la Windows de exemplu placa vine cu windows Vista, dar apare windows 7, daca tu nu ai cumparat-o cand a venit cu windowa Vista si a aparut 7 ai o sansa ca a ta sa vina cu windows 7, iar daca nu vine atunci acel update de bios iti face tie update de la windows Vista la 7.
Intreabai daca acea placa de baza o sa-ti vada procesorul tau sau daca are nevoie de update de bios.
Eu unu as risca sa o iau daca as fi intr-un buget.
Nu stiu daca am dat cel mai bun exemplu, dar in fine succes.

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Pai i-am intrebat ce are daca nu fac update si ziceau ca nu voi putea face nimic cu ele:/

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Pai i-am intrebat ce are daca nu fac update si mi-au zis ca nu voi putea face nimic cu ele:/

| bogdy20000 explică (pentru XYZ02):

Pai fara update ziceau ca is degeaba

| bogdy20000 explică (pentru bogdy20000):

10 minute sa se aprobe un raspuns.:/
Daca iau oare alta carcasa mai ieftina ar fi vreo problema oare?

| bogdy20000 explică:

Pana la urma am fost la un service si le-am cerut sa imi faca un pc dar am urcat la 3000 de lei si mi-au facut cu gtx 1050ti, un procesor i5 de 3. 4GHz si 8GB de memorie cam qtat stiu, iar toate jocurile care le am merg foarte bine mai ales CsGo-ul
Mersi de ajutor