| StefStefStef a întrebat:

Care e diferenta dintre o placa video dedicata si una integrata?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

@rock17Naruto: Pina la funda mai ai. Nu de alta, dar sintem in 2012. Integratele au "migrat" de pe placa de baza in pastila procesoarelor, vezi ultimele 2 serii de procesoare AMD/Intel.
@Aventador1996: In principal, diferenta e de performanta si tipul memoriei folosite. O placa video dedicata care nu e cea mai mare penalitate low end va avea o memorie proprie de viteza destul de mare, in timp ce una onboard va folosi memoria sistemului, cu mult mai lenta.

3 răspunsuri:
| TTTeofiLLL a răspuns:

Pai cea integrata e mai proasta deoarece este integrata (asamblata) in placa de baza si daca ti se strica e rau ca nu poti sa o schimbi. cred ca trebuie sa schimbi toata placa de baza cu placa video integrata ori iti iei dedicata si iti iei separat placa video.Atat stiu eu.happy sper ca te-am ajutat

Funda? big grin

| TTTeofiLLL a răspuns (pentru TTTeofiLLL):

Scuze la "schimbi toata placa de baza cu placa video integrata t"trebuia sa fie :trebuie sa iti schimbi placa de baza cu una itegrata din nou ori iti iei dedicata... A corectat TPU straight face

| DonFlorino a răspuns:

Am si eu o problema am o placa de baza msi pm9m-v are placa video integrata cum fac sa imi pun una dedicata pe placa asta de baza hellp me