| Ingognito a întrebat:

Care este diferenta dintre Procesor Intel Core™ i5-7400, 3.00Ghz, Kaby Lake, 6MB, Socket 1151 si Procesor Intel Core i5-3550 3.30GHz, 6MB Cache.

Răspuns Câştigător
| Catabtr23 a răspuns:

Intel Core i5-3550 3.30 Ghz este un procesor dintr-o generatie mai veche, pe cand i5-7400 este din cele mai recente gereratii de procesoare Intel. Intel i5-7400 ar 4 nuclee reale + hyperthreading 4 nuclee virtuale, care e avantaj considerabil fata de i5-3550 care are doar 4 nuclee, chiar daca i5-3550 are o frecventa mai mare. De asemenea i5-7400 are Turbo-Boost pana la 3.4 Ghz, adica daca e solicitat mai tare, o sa functioneze in 3. 4Ghz. Deasemenea trebuie sa tii cont de socket-uri, i5-3550 are socket 1155, pe cand i5-7400 are socket 1151, ceea ce inseamna ca s-ar putea sa trebuiasca placi de baza diferite. La momentul actual, cele mai raspandite placi de baza sunt cele cu socket 1151 pentru procesoare Intel si cele cu socket AM4 pentru procesoare AMD.

2 răspunsuri:
| Louys a răspuns:

Primul e mai bun.

| CosminGamingHD a răspuns:

La un pc trebuie sa te iei dupa generatie Intel si ghz