| Lioana a întrebat:

Cat timp dureaza instalarea windows 10 prin varianta upgrade gratuit? Am inceput procesul acum 8 ore jumate si inca nu a terminat. De vreo 4 ore a intepenit la 99%. Am avut o cadere de internet de vreo 15 minute. Nu stiu daca a afectat cu ceva. E normal sa tina atat sau ar trebui sa reiau procesul?

15 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Restarteaza PC-ul, o sa iti faca rollback la versiunea anterioara de windows si dupa incearca din nou.

| Lioana explică (pentru Intruder19):

Am facut deja asta, iar dupa aproape 5 ore e iar intepenit la 99%.

| horia2012 a răspuns:

In general se intampla din cauza unor incompatibilitati de drivere. Descarca imaginea ISO de pe site-ul Microsoft, inscriptionezi un DVD cu acea imagine, (sau faci un stik bootabil) incepi instalarea de pe DVD si faci upgrade (asta ca sa obtii licenta), dupa care instalezi cu acelasi DVD din nou W10, de data asta de la "0" (fara upgrade).
Vezi aici:
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
"descarcati instrumentul acum"-descarci Media Creation Tool si cu el poti descarca imaginea ISO.(nu ai decat 2 Pro sau Home)
Deasemeni, functie de ce Windows ai 7-8-8.1, vezi aici corespondenta cu varianta de windows 10:
http://www.cnet.com/news/which-edition-of-windows-10-will-you-get-for-free/
pentru ca daca ai licenta de W7 home premium nu poti activa windows 10 pro ci numai W10 home. (de aceea se face initial upgrade-pentru ca cei de la Microsoft vad ce PC si ce windows ai).

| Lioana explică (pentru horia2012):

Fii mai explicit! Cum fac upgrade dupa ce incep instalarea de pe DVD? Imi va cere product key-ul si nu va merge cel de la Windows 7 Ultimate.

| horia2012 a răspuns (pentru Lioana):

1. descarci w10 asa cum ti-am arata mai sus functie de ce windows ai acum. (in cazul tau w10 pro).
2. cauti driverele pentru.w10 (importante wi-fi, video, audio, ethernet, touchpad(numai laptop)
w10 cauta singur drivere dar dureaza destul de mult mai ales daca nu gaseste vreunul.
3. instalezi w7 (prin bootare), cu drivere fara absolut niciun program. Il ACTIVEZI. Deasemeni nu faci update-uri.
4. dupa ce ai instalat w7, bagi DVD-ul cu w10, incepi instalarea (tot prin bootare) si iti va apare o fereastra in care vei avea 2 optiuni (upgrade sau install clean).
5. alegi upgrade si urmezi instructiunile.
6. dupa ce termina instalarea si totul functioneaza bine (retea, wi-fi, video, audio, touchpad)-in momentul asta el este deja activat pe licenta de w7.
7. Daca ai obosit sau te-ai plictisit sau vrei sa te mai joci cu el-mai faci o pauza.
8. Acum-pasul final. Bagi din nou DVD-ul cu w10 si de data asta alegi-INSTALL CLEAN). La instalare fi atent la:
-o sa-ti ceara serial (licenta), dar dai-skip-nu treci niciun serial-treci mai departe. In momentul cand te vei conecta la internet este deja ACTIVAT (licenta electronica).
- daca instalezi pe laptop si te conectezi prin wi-fi, o sa-ti ceara parola router-lui.
- la instalare are o setare prin care iti cere sa caute programe, drivere (ceva de genu...)-implicit este ON, alegi OFF pentru ca altfel dureaza dureaza foarte mult instalarea.

Eu am patit exact la fel pe laptop si l-am lasat 12 ore (la ambitie)-cauza-driverul audio. Am rezolvat problema descarcand driverul audio separat si anuland cautarea de drivere automat atunci cand sistemul se instaleaza.

Te pun putin la munca, dar nu ai incotro. Incet si fara graba.

| Lioana explică (pentru horia2012):

Multumesc Horia! La mine a mers mai simplu pana la urma, fara DVD, tot prin varianta Windows 10 Upgrade Assistant.
Problema era ca aveam activata optiunea "Automatic updates". Am setat "Never install updates", am pornit din nou Windows 10 Upgrade Assistant si s - a instalat într-o ora fara probleme.
Dar n-am inteles de ce trebuie facuta o instalare noua de la zero dupa upgrade. As pierde sansa de a ma intoarce la windows 7 in termen de o luna, prin optiunea de recovery din settings, in caz ca nu-mi mai convine windows 10.

| horia2012 a răspuns (pentru Lioana):

Cu placere.
Daca vrei sa te intorci la W7, ai dreptate, lasa-l asa, dar dupa o luna oricum nu mai e valabila revenirea la W7. Dar daca iti place e necesara si recomandata o instalare de la 0, deoarece prin upgrade, toate driverele s-au updatat dar numai la nivel generic, nu complet (nu toate fisierele care compun acel driver) si atunci prin instalare se formateaza partitia si se instaleaza toate driverele complet. Sensibile la operatiunea asta sunt driverele audio, video, wi-fi, card reader, touchpad care numai prin upgrade e posibil sa le lipseasca anumite functii
(ex. audio-functia dolby, daca pe W7 o ai)
Oricum, bine ca ai rezolvat problema.

| NONAME113 a răspuns:

Mie mi s-a instalat in 30 minute, cred ca trebuie sa incepi din nou procesul de instalare

| Lioana explică (pentru NONAME113):

Nu uita ca e sfarsitul perioadei de oferta gratis. Mai sunt mai putin de 2 zile si serverele Microsoft sunt aglomerate. Poate fi si asta o cauza dar totusi prea mult stă la 99%.

| NONAME113 a răspuns (pentru Lioana):

Nu prea cred ca e asta problema

| NONAME113 a răspuns (pentru Lioana):

Incearca sa incepi din nou procesul dimineata, dupa ce apare ca sa instalat o sa ai mult de asteptat pana se configureaza.

| Lioana explică (pentru NONAME113):

Dar care crezi tu ca e problema? ca n-am vazut sa ai vreo explicatie.

| NONAME113 a răspuns (pentru Lioana):

Caderea de internet sau pur si simplu ai avut ghinion

| NONAME113 a răspuns (pentru Lioana):

Eu cand mi-am instalat prima data windows 8.1 am ramas blocat la 83 %, a doua incercare a fost cu succes

| Sorin_Broasca_1970 a răspuns:

Instalez un nou windos, si as vrea sa stiu cat dureaza sa se instaleze.