| Amelia94 a întrebat:

Ce configuratie trebuie sa aiba un laptop pentru gaming?

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Una pe care nu ti-o permiti, in principiu. Un laptop de gaming e cam de 2 ori mai scump sau chiar mai mult decit un desktop care ofera aceleasi performante, insa o durabilitate mult mai mare in timp. In concluzie, preferi sa dai 2000 EUR pe un laptop cu care cind te vei juca, va zbura bateria in 45 de minute si se va incalzi ca naiba, iar in maxim 3 ani o sa moara, sau preferi sa iti faci un desktop cu ~3500 RON care sa te tina bine mersi 5 ani si, mai ales, la care sa poti schimba procesor/placa video in viitor dupa cum iti doreste inima?

| GregHouse a răspuns:

Depinde ce fel de jocuri preferi, dar cum jocurile avanseaza an de an si au cerinte tot mai mari...
In fine:
http://www.cel.ro/......30m-2gb-l/
Asta are o configuratie frumusica, iar pretul e bun. Eu mi-am cumparat in februarie un Lenovo cu procesor Intel Core i5 2430 si placa video nVidia GeForce GT 540M 2 GB, in rest aceeasi configuratie (al meu are si Bluetooth).
Pe laptop au fost jucate Call of Duty MW3 si mai vechi, Battlefield 3, Skyrim, NFS The Run si mai vechi, FIFA si PES 12 (si 13 vor merge foarte bine), GTA IV (cateva laguri, recunosc, dar EPLC a mers fara probleme, si e acelasi motor) si alte shootere (fratele meu a jucat, acum nu mai sunt instalate si nu stiu sa spun care :D) la detalii High-Ultra.
Depinde insa de tine cum vrei sa faci investitia.
Sanatate!