| Goomi a întrebat:

Ce inseamna beta(la jocuri)?

Răspuns Câştigător
| Uraniu a răspuns:

La jocuri inseamna ca sunt in faza de testare... uneori e open-beta in care oricine poate juca

2 răspunsuri:
| Claudiuu a răspuns:

Varianta Beta a unui joc este o varianta lansata prematur care insa nu e completa. Beta este lasata pentru a face reclama si pentru a detecta anumite bugg-uri...

| MrHeadshot a răspuns:

Versiunile beta reprezinta faza de finalizare bruta a unui program/joc, in care sunt incluse toate functiile care au fost planificate pentru versiunea respectiva, dar in care inca pot exista buguri majore. Finalizarea fazei beta are loc in momentul in care toate bugurile majore cunoscute au fost rezolvate.