| Adelin9798 a întrebat:

Ce laptopuri pentru gaming sunt pe la 500 euro?

5 răspunsuri:
| YoChriss a răspuns:

Salut! O spun din nou: Laptopurile nu sunt bune de gaming. Motive? Comparand un laptop 'de gaming' cu un pc modest, pc-ul modest este mult mai bun decat asa zisul laptop, pentru ca are durata de viata mai mare, piesele sunt mai bune (la laptop, din cauza aglomerarii de componente, de multe ori cedeaza), poate rula jocuri aparute in mai multi ani, pe cand la laptop 2-3 ani si gata cu el. Spun asta pentru ca am si eu un laptop de la cunoscutul producator HP, si de nu s-a stricat de 5 ori inseamna ca nu e de la HP. De 500 de euro, iti iei un pc cu un i5, 2gb video si vreo 8gb ram, care iti va rula jocurile 6-7 ani, de acum in colo (ma refer ca cele mai recente le va rula cu setari mari sau medii, iar peste 6-7 ani macar le va rula pe minime).

| KodrutZ a răspuns (pentru YoChriss):

Nu exagera cu i5 si 2 GB video. Daca faci sistemul cu picioarele, da. La fel si cu aia 6-7 ani.

| YoChriss a răspuns (pentru KodrutZ):

GPU: Radeon R7 240 2GB DDR3 (270 lei);
CPU: i5 4460 3. 2ghz (750 lei);
Placa de baza: in jur de 200 lei;
RAM: 8 GB 1600mhz (350 lei)
HDD: Western Digital (in jur de 250 lei);
Sursa: in jur de 400 lei;
Carcasa: in jur de 100 lei;
Unitate Optica: in jur de 70 lei;
Curs EURO: 4, 406 => 2200 lei
Costuri: 2400 lei fara asamblare.
Ai avut dreptate aproximativ. Eu m-am referit doar la pretul componentelor. Hai sa zicem ca va tine maxim 5 ani.

| KodrutZ a răspuns (pentru YoChriss):

Iti dai seama ca R7 240 e o janghina ordinara, nu? Sursa de 400 RON cu hard clasic si placa de baza de ~200 RON? Hai ma... configuratia asta face concurenta in penalitate sistemelor Myria sau Davio.

| anonimguy3 a răspuns:

Tu vrei sa radem nu? cu 500 de euroi faci pc de rupe tot vreo 3-4 ani de acu incolo.