| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de procesorul Intel-Core i3? Este bun, folositor? Astept pareri pro/contra.

Răspuns Câştigător
| AndyMkd a răspuns:

Nu i5 nu e bun pentru gaming... un i7 extrem e cel mai bun pentru gaming happy

6 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Depinde la ce vrei sa il folosesti

| deepinlovewithyou a răspuns (pentru Mihai1810):

Vreau sa-mi iau PC de gaming, si am vazut ca pc-ul care vreau sa-l iau are procesor Intel-Core i3, si de aia intreb daca este cu adevarat bun cum spune lumea. Iti dau si specificatiile PC-ului : Sistem Desktop Serioux Performance V11 cu procesor Intel® CoreTM i3-3220 3.30GHz, 6GB DDR3, HDD 1TB, nVidia GT630 2GB.

| Mihai1810 a răspuns (pentru deepinlovewithyou):

Pentru gaming iti trebuie procesor Intel-core i7, cel putin 16gb ram si placa grafica dedicata de cel putin 2gb

| KodrutZ a răspuns (pentru deepinlovewithyou):

Ala e flasneta, nu e sistem de gaming. Asteapta 2-3 saptamini ca apare seria de i3 Haswell care o sa fie mai reci, mai economicoase si un pic mai rapide ca cele vechi. Un i3 bagat intr-un sistem gindit cu capul nu cu picioarele face minuni, atita vreme cit nu vrei sa te joci Crysis 3, BF 4 si Call of Duty xshpe in acelasi timp. Nu te lua dupa toti tembelii, cu i3, 8 GB ram si un HD 7850 sau ceva de genul rupi stilul cam in orice joc. Nu de alta, dar am un i3 2120, 8 GB ram si un HD 4770 din 2009 care inca zburda la 1280X1024 (atita are rezolutia monitorul, numa' bine).
Depinde foarte mult la ce rezolutie vrei sa joci. Daca vrei sa te joci pe 3 monitoare, o s-a cam ai nevoie de i7 si giga-mega-super placa video, cel mai probabil un SLI/Crossfire.
Intr-un final - de citi bani dispui si ce componente vei pastra din actualul sistem/care sint ele?

| AndyMkd a răspuns:

Nu iti recomand un i3 pentru gaming uite aici cateva laptopuri de gaming ...singurul dezavantaj este pretul :) http://www.emag.ro/......-v-17788/c

| deepinlovewithyou a răspuns (pentru AndyMkd):

Si daca imi iau PC-ul ala care l-am mentionat mai sus. si ii schimb procesorul cu un Intel-Core i5, e bine?

| AndyMkd a răspuns (pentru deepinlovewithyou):

Nu i5 nu e bun pentru gaming... un i7 extrem e cel mai bun pentru gaming happy