| Tsukuyomi6 a întrebat:

Ce parere aveti despre placa video nVIDIA gtx 980 8 gb este buna sau este mai buna una hd radeon?

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Radeon e nimic pe langa Nvidia GTX 980! Diferenta e foarte mare dintre cele 2...

| Hitback a răspuns:

Depinde la ce o folosesti. E foarte buna una care se tine dupa gtx ar fi radeon r9 290xul desi e mai slab fata de gtx. Dar una care spala pe jos cu gtxu ar fi r9 295x2. Evident la un pret mult mai mare fata de 980.

| anonimguy3 a răspuns (pentru Hitback):

Nu e adevarat, GTX980 8GB cred, credeam ca e maxim pana in 4GB da ma rog, se bate cot la cot cu R9 295x2. Oricum GTX980 e o alegere de cel putin de 2x ori mai ieftina si la fel de buna.

| Hitback a răspuns (pentru anonimguy3):

Posibil sa ai dreptate dar unele teste le castiga amd. http://www.hwcompare.com/18215/geforce-gtx-980-vs-radeon-r9-295x2/
priveste aici. poate ca nu e cel mai bun site dar oricum r9 295x2 rupe gtxul evident si la pret.

| anonimguy3 a răspuns (pentru Hitback):

Ma faci si mai mult sa rad, un GTX980 e de la 2800-34000 de lei in sus, iar frigiderul (ca asta consuma mai mult ca un frigider) de R9 295x2 costa 6600+ deci nu stiu cum poate sa o bata la pret.

| Hitback a răspuns (pentru anonimguy3):

Cand am zis ca rupe gtxul la pret voiam sa zic ca e foarte costisitor. performantele amdului sunt mai mari ca gtxu asta. de aia si pretul.