| kebab10 a întrebat:

Ce placa video este mai buna la calculator integrata sau dedicata?

Răspuns Câştigător
| razvyaga a răspuns:

Placa video intregrata este cum este numele, adica integrata in placa de baza sau in procesor. De obicei daca ai placa video integrata, o sa ai un slot pentru placa video dedicata goala. Cea integrata este mai slaba decat cea dedicata deoarece are mai putina putere, nu ruleaza jocurile foarte bine etc. Cea dedicata poate fi atasata langa cea integrata. Asta e cel mai bine sau sa nu cumperi ceva cu placa integrata.

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Depinde de modelul amandurora, ca exista placi video dedicate mai slabe decat placile integrate

| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Placa video dedicata este separata de placa de baza, cea integrata e integrata pe placa de baza.
Pe cea dedicata o poti inlocui, pe cea integrata nu! De preferat e sa ai placa video dedicata.
Mult Succes!

| GTA5 a răspuns:

Dedicata bineinteles. Deoarece poate fi upgradata.