| cosho a întrebat:

Ce procesor sa-mi cumpar?
Am pe pc placa de baza ECS 945GZT-T CU SOKET 775.
Procesorul actual este un Pentium 4 630 de 3 Ghz care se misca ca dracu.
Pe pc am 2 giga de ram.
Precizez ca de curand am primit cadou o placa grafica Nvidia Gforce GT 520 de 1 giga noua nouta.care pe configuratia de mai sus nu poate fi pusa in valoare!

Ce procesor ma sfatuti sa-mi iau? avand in vedere ca bugetul nu ma ajuta si pentru o placa de baza noua!

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Salut!
Placa ta de baza e > ECS 945GZT-M cu `m` sau `t`?
Daca e ECS 945GZT-M, nu-ti lua i3 nici i5, o sa iti cumperi degeaba procesorul, nu o sa ti-l suporte placa de baza.
pana in cati bani vrei procesorul? Si ti-as putea sugera eu unu si depinde pentru ce il folosesti jocuri?

5 răspunsuri:
| ThEEmperoR a răspuns:

Daca bugetul nu te ajuta, i-ati Intel core i3, sau daca strangi bani ia Intel core i5 barem.

| cosho explică (pentru ThEEmperoR):

I3-ul sau i5-ul merge pe soketul asta (775)?

| cosho explică (pentru tteo92):

Este M. (am scris eu gresit)

| tteo92 a răspuns (pentru cosho):

Ok,Poti sa-ti iei orice procesor dintre :Intel Core 2 duo, pentiumD, pentium 4, si celeron D, orice model dintre astea 4, o sa iti functioneze pe placa ta de baza!
Daca nu stii care sa iti iei, ai putea sa-mi zici pana in cati bani vrei si iti dau eu niste link-uri cu mai multe modele si iti poti alege de acol.

| cosho explică (pentru tteo92):

Mi se spune de catre prieteni ca placa asta de baza este sucks.Asa ca mai astept sa strang ceva banuti sa pot lua si o placa de baza decenta! Multumesc tuturor!