| anonim_4396 a întrebat:

Ce programe mai stiti in afara de java si c++ pentru crearea de jocuri?

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salutare!
Limba C++ este cea mai folosită și considerată de mulți ca fiind cea mai buna limbă in programarea jocurilor video. Iata insa si altele:

C#
Lua
Python
Unreal Script
Objective C
JavaScript (nu e la fel ca Java)
HTML5 (pentru jocuri pe web)
Papyrus
Squirrel
AMPL
Clipper
Action Script

Sper ca am fost de ajutor!

| Sugeticarasu a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Eu as vrea de inceput sa fac un joc 2d(ex mope.io,slither.io,etc)(si am vazut ca ai scris la HTML5 pentru jocuri pe web deci doar cu HTML5 pot sau si cu c++)(jocuri web)(multumesc!)

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Sugeticarasu):

Nu, merge si cu cpp. Doar ca HTML5 e folosit doar pentru web. Nu inseamna ca nu poti folosi alta limba pe web

| Sugeticarasu a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Multumesc!(ac am de invatat?)

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Java si C++ sunt limbaje de programare. Ce vrei tu e un motor grafic. Unreal Engine 4, Unity, Crey, etc.