| BlanariuAlessio a întrebat:

Ce se intampla daca nu pun cooler si ventilator la pc?

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Pornirea computerului fara coolerul procesorului poate chiar distruge procesorul din cauza caldurii excesive. Fara protectia impotriva temperaturii a procesoarelor moderne temperatura poate trece de 300 de grade celsius, caz in care procesorul e efectiv topit pe placa de baza. Deci coolerul ala e destul de important.

In cele mai multe cazuri computerul nu o sa porneasca sau o sa porneasca si o sa se opreasca imediat fortat (caz in care poate avea loc coruperea datelor in curs de scriere de pe HDD).

Altfel spus nu ar trebui sa pornesti niciodata computerul fara coolerul procesorului. Ventilatoarele carcasei sunt oarecum optionale, dar sunt recomandate cat timp sunt montate corect.

Uite un videoclip demonstrativ cu ce se intampla daca coolerul e demontat in timpul utilizarii :
https://youtu.be/Xf0VuRG7MN4

| AlexXD123RO a răspuns:

Bro ti se prajeste procesorul pentru 15 lei bro mai bine iti pui ventilator!

| mihaitudor123 a răspuns:

Nici eu nu am cooler de două zile la pc dar nu l-am folosit intens(Nu am jucat jocuri)
Până acum nu am nici o problemă.