| alexboss2020 a întrebat:

Ce spuneti sa astept noua consola XBOX ONE X cand se lanseaza sau sa pastrez bani? Imi place mult consola aia fac un upgrade de la xbox 360 care nu se mai fabrica din pacate am vazut la altex xbox 360 a mai ramas un singur model si ala cred ca nu mai e pe stoc oricum consola a fost buna la vremea ei! Ce parere aveti despre Xbox One X? Uitati link si informatiihttp://www.xbox.com/en-US/xbox-one-x

6 răspunsuri:
| xByte a răspuns:

Daca te descurci cu minusurile consolei, atunci merita.

Minusuri : 4K checkerboard rendering (deci nu, in majoritate titlurilor nu o sa regasesti true 4K asa cum s-a promis); 30fps in multe titluri, exceptie facand cateva shootere si cateva alte titluri sports; lipsa de jocuri exclusive bune comparativ cu ce ofera Sony; pretul cam piperat.

Daca poti trece peste toate aceste minusuri, atunci da, consola este ok.

Eu unul nu prea ma dau in vant dupa console deoarece prefer un PC, dar daca vrei o consola Xbox One X pare ok in ciuda minusurilor sale.

| alexboss2020 explică (pentru xByte):

Am PC dar chiar imi trebuie o consola noua!

| xByte a răspuns (pentru alexboss2020):

Daca ai un PC decent ce poate fi folosit si pentru gaming, atunci recomand un PlayStation, deoarece pe PC vei fi capabil sa joci titlurile exclusive Xbox (Windows=Microsoft=Xbox) iar pe PlayStation vei fi capabil sa joci titlurile exclusive PlayStation. In acest fel o sa ai acces la toate jocurile de pe toate platformele, fara nici un fel de probleme. Cel putin eu asa as face.

Daca totusi nu ai un PC capabil si de gaming, sau daca nu iti place Sony/PlayStation, atunci mergi pe Xbox One X deoarece pare o alegere solida. De altfel, dupa ce se lanseaza consola iti recomand sa vizionezi ceva review-uri extinse pentru a afla mai in detaliu bonusurile si minusurile pe care le are, deoarece nefiind inca lansata consola, nu se stiu prea multe detalii.

| alexboss2020 explică (pentru xByte):

Pc-ul meu e bun dar nu duce jocuri pe high in sus in 4k, vreau consola ca sa joc 4k!

| xByte a răspuns (pentru alexboss2020):

Daca vrei strict 4K, atunci mai bine iti pastrezi banii parerea mea. De ce? Pai, e simplu. Ai nevoie de un Televizor 4K, ce costa undeva de pe la 4000lei in sus. Iar chiar si asa, multe jocuri nu folosesc True 4K si Checkboard rendering 4K. Checkboard rendering este o tehnologie ce permite imaginii sa fie nativ 4K, dar in schimb texturile sunt de fapt 2K scalate la 4K, ceea ce inseamna ca in majoritatea timpului nu o sa ai nivelul de detalii unui True 4K, ci mai degraba un 2K imbunatatit. Iar in plus, dupa parerea mea un gameplay 1080p60fps este mai satisfacator decat 4K30fps. Acum, alegerea este a ta, eu doar ti-am prezentat opinia mea.

| alexboss2020 explică (pentru xByte):

Am TV 4k si spui gresit uite un TV 4k bun care nu costa mult
https://altex.ro/televizor-led-smart-ultra-hd-webos-3-5-109cm-lg-43uj634v
TV-urile 4k nu mai costa bani multi lumea deja a inceput sa isi cumpere nu cred ca 2000 lei nu poate sa cumpere un om de rand un TV 4k! Am TV 4k nu e nici o problema daca vreau joc in 1080p 60 fps, pana si 4k checkboard e mai bine decat 1080p deci nu ma plang!