| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Ce ziceti de acest buildtonguerocesor Intel Coffee Lake, Core i7 9700 3. 0GHz box, Placa de baza MSI Z390-A PRO, Placa video Zotac GeForce GTX 1660 Twin Fan 6GB GDDR5 192-bit, Sursa Super Flower Leadex III Gold, 80+ Gold, 650W, Memorie HyperX Fury Black 16GB DDR4 2666MHz CL16 Dual Channel Kit, SSD Kingston A2000 250GB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280, Hard disk Seagate BarraCuda 1TB SATA-III 7200RPM 64MB, Carcasa SilentiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB?

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Arata bine insa nu recomand placa de baza msi as merge pe gigabyte si ramii de la hyper ii am si eu ti recomand ca sunt buni.

| Feitan a răspuns:

Iti pui I7 generatia a 9-a si iti iei saracie de placa video, bravo frate, cand o sa vrei sa joci ceva, procesorul o sa stea la pescuit cand placa video o sa duca tot greul. Suntem in 2020, jocurile sunt GPU based nu CPU, daca luati un procesor mai bun luati si o placa video pe masura. Nu fiti romani si va cumparati rami cu briz-brizuri care arata pompos la supra pret, colcaie olx-ul de rami ieftini si foarte buni. Alta critica, iti iei SSD de 250 GB... daca pc-ul o sa fie folosit pentru gaming o sa fie jalnica experienta, sa ai jocurile pe HDD iar sistemul de operare si cateva aplicatii pe SSD e patetic. HDD iti iei daca vrei sa stochezi "muzica"/filme/fisiere etc, daca vrei sa te joci iti iei ssd pe SATA (daca pe M2 nu ai buget) si ai rezolvat treaba. Scuze exprimarea de pe tarla dar mi-am luat putin trigger. La carcasa nu ma pronunt ca n-am idee ce racire ofera.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Feitan):

Ah,pe ssd ul ala vreau sa pun sistemul de operare windows, iar la procesor am vazut si eu o diferenta mare fata de placa video.As lua un i5 9 sau 10 sau un i 7 generatie mai mica.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Feitan):

Oricum am schimbat placa video cu astatonguelaca video MSI GeForce GTX 1660 VENTUS XS OC 6GB GDDR5 192-bit, procesorultonguerocesor Intel Coffee Lake, Core i5 9600KF 3. 7GHz box, si ssd ul:SSD ADATA SU630 480GB SATA-III 2.5 inch pentru jocuri.

| Feitan a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Nu stiu exact ce buget ai pentru pc, dar as lua in locul tau i5-10600k cu un 2060/2070. SSD de 1 TB Kingston A400 ( Adata e jucarie nu iti recomand). (La ssd poti sa iti iei chiar si un SSD M2 de 120 pentru windows si alt SSD SATA A400 Kingston de 480 sau de cat ai bani ). Si ai putea sa gasesti un cpu cooler cat mai calitativ si ieftin in acelasi timp.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Feitan):

Am schimbat o mare parte din build, am pus un ryzen 5 3600x(eu as fi vrut 3600 simplu), Placa video MSI GeForce GTX 1660 VENTUS XS OC 6GB GDDR5 192-bit si Placa de baza MSI B450M MORTAR MAX.Iar la ssd nu am ce face ca pc garage nu mai are in stoc nimic.

| Feitan a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Nu doar pc garage vinde piese laughing