| Matei_Klaudiu_1995 a întrebat:

Cere este diferenta dint-re memoriile RAM DIMM si UDIMM?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memoriile sunt de doua tipuri: -Memorie RAM, (random access memory);
–Memorie ROM, (read only memory).
RAM este memoria proriuzisa si este volatila.
ROM este HDD-ul sau SSD-ul (mai nou) si este permanenta.
Memoria RAM se imparte si ea in: SIMM, DIMM, UDIMM, SODIMM.
SIMM (Single Inline Memory Module) O singura linie;
DIMM = doua linii;
Ce sunt SIMM-urile? Inainte de procesorul Pentium 1 pe 64 de biti, trebuia sa pui neaparat 2 placute, pentru ca doar cu doua se putea acoperi latimea de banda completa de 64 biti. De exemplu, daca voiai sa ai 64 MB de RAM, trebuia sa pui 2 placute de 32 MB, daca voiai sa ai 32, trebuia sa pui doua de 16, si tot asa, de aceea le si spunea "Single Inline", adica singure in linie, adica nu erau ele "mandre" ca au latimea de banda cat pentru doua, ca sa nu pui doua, ci numa una. DIMM-urile sunt, tocmai, duale in linie si atunci e de ajuns sa pui numai una, si chiar sloturile, nu e neaparat sa fie perechi, se pot fabrica chiar si numar impar, 3 de exemplu, pentru ca o placuta putea sa faca toata treaba.
De exemplu, memoriile de azi DDR2 sau DDR3 sunt memorii DIMM. Nu are rost sa ne mai facem griji pentru SIMM-uri, deoarece nu se mai fabrica.
UDIMM vine de la Unbuffered... si sunt pentru viteza mare si Low cost.

| Matei_Klaudiu_1995 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru informatii. a trebuit sa cumpar altele pentru ca pc-ul nu le suporta pe alea cu UDIMM si pe slot pe placa de baza scrie DIMM, desi astea ce le am acum cumparate sun aceeasi frecventa (1333) doar ca nu au radiator, si sunt de 2GB fiecare, alea cu radiator era de 4GB, desi pe site la msi scrie ca suporta 8GB max, dar oricum am sa schimb placa de baza. dar pana atunci am alta problema, daca te poti uita la intrebarea mea legata de placa video.
multumesc

| Salontanul a răspuns (pentru Matei_Klaudiu_1995):

Multumesc si eu pentru apreciere!