| Wehrmacht a întrebat:

Credeti ca prostia aia "SOPA&PIPA" va fi aprobata?

5 răspunsuri:
| EckoTM a răspuns:

Eu stiam doar de SOPA&ACTA, in orice caz nu prea cred:\

| XxHAOSxX a răspuns:

Nu cred...

| cata416 a răspuns:

A fost aprobata:(.Ca urmare megaupload a fost inchis iar proprietari siteului au fost arestati. http://www.capital.ro/......59894.html

| White_Alex_1989 a răspuns:

SOPA nu a fost aprobata fiindca aia sin SUA au protestat, si in strada si online. La noi in UE este acum pericolul ACTA care va fi propusa in Parlamentul European in iunie.
ACTA se refera la TOATE produsele contrafacute, incepand cu medicamentele, hainele,

mancarea, pana ajungi la muzica, jocuri si filme. Ori daca sunt scoase de pe piata,

practic li se da toata puterea economica acestor corporatii care fac produsele. I se da

voie Internet Providerului tau sa-ti monitorizeze toate activitatile, toate site-urile pe

care le vizitezi, toate emailurile pe care le trimiti. Daca cineva iti controleaza

telefonul mobil si gaseste o melodie de-a vreunei formatii sau a unui artist pentru care

nu ai platit, poti fi amendat, chiar inchis. Daca inregistrezi vreun video propriu care

are pe fundal melodia vreunui artist, si postezi videoclipul pe vreun site, iarasi esti

amendat, chiar inchis. Ca sa nu mai spun ca site-ul respectiv poate fi inchis si el. Daca

trimiti o melodie prin email unui prieten, pentru care tu ai platit, el poate fi amendat

sau inchis, pentru ca el nu a platit pentru acel produs, chiar daca se afla in forma

digitala. Legea asta este de fapt un monopol al pietii la nivel global cu sanctiuni foarte

dure, deghizata sub masca "anti-pirateriei". Ca sa nu mai spun de faptul ca legea a fost

facuta si propusa de catre un grup de oameni care nu este ales democratic. Iar cele 22 de

tari ale EU au semnat-o in Japonia, in secret. Dupa ce a fost semnata de catre Polonia,

membrii parlamentului Polonez au protestat, purtand masti ale miscarii Anonymous care se

opune monopolului guvernului asupra populatiei. Raportorul european, Kader Arif, a

demisionat dupa ce a aflat ca cele 22 de state UE au semnat-o.7 inca nu au semnat. S-a

aflat de ea dupa ce a fost semnata. De-aia se protesteza pe tot globul.

http://oasteadigitala.com/......ernetului/

| Cimpy a răspuns:

Nuuuu!