| Alin15022000 a întrebat:

Cum e treaba cu bitcoin? Nu inteleg cum poti face bani, cum adica a mina?

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Bitcoin e moneda virtuala care nu apartine niciunei banci. Valoarea acesteia se modifica in functie de numarul de utilizatori. "Minerii" sunt cei care proceseaza tranzactiile. Ca rasplata se genereaza monede noi pentru acestia. Cei care au echipament mai bun au sanse mai mari sa primeasca noua moneda.

| alexboss2020 a răspuns:

Sunt monede virtuale si ca sa minezi folosesti un program special pentru asa ceva, minatul nu se face cu orice aparatura exista ceva special pentru asa ceva, poti mina si cu placile video dar ca sa poti scoate profit ai nevoie de minim 5 placi video high end pentru a iesi pe plus, banii pe care ii castigi ii poti transfera daca doresti in contul tau bancar sau intr-un card!

| PainTech a răspuns (pentru alexboss2020):

*Placi grafice sau procesoare ( Antena 1 abuza de procesoarele celor care intrau la ei pe site pentru a mina Bitcoin mai devreme in acest an ). Diferenta dintre procesoare si placi grafice nu este foarte mare, ambele fac calcule foarte rapid, dar placile grafice sunt specializate pentru randare si alte "calcule geometrice", facandu-le mai bune pentru cryptocurency.

| Alin15022000 explică (pentru PainTech):

What? As putea sa fac si eu din asta bani?

| PainTech a răspuns (pentru Alin15022000):

Ai putea, daca ai avea echipament bun si o gramada de noroc.
Pentru a mina pe PC ai nevoie de :
1) Un "portofel" pentru Bitcoin :
https://wallet.bitcoin.com/
2) Un soft de minat ( iti dau mai multe variante) :
-> Bitminter ( functioneaza doar cu un pool, adica in comun cu alte calculatoare, sanse mari de castig, dar castigul e impartit )
-> MultiMiner
-> EasyMiner ( functioneaza cu GPUsi CPU simultan )

3) Rabdare. Nu te astepta sa castigi mult in prima saptamana/luna.

Te-ai trezit cam tarziu sa te apuci de minat. Cand o modalitate buna de facut bani apare pe prima pagina e deja cam tarziu pentru profit.

| tamulici a răspuns:

Bitcoinii sunt niște monede virtuale, cu care poți cumpăra, exact la fel ca banii reali.
Ei au apărut pe piața neagră, dar ușor, ușor, au intrat în uzul de zi cu zi.
Când minezi, practic, creezi bitcoini, dar este FOARTE GREU, ai nevoie de aparatură mare. Aici îți explică exact ce înseamnă a mina.
https://bitcoinx.ro/informatii/minatul-de-bitcoin/