| puppy8999 a întrebat:

Cum fac un film pentru psp cu subtitrare cu tot? Adica sa imi fac sa vad si subtitrarea.Si va rog sa-mi spuni-ti cateva playere pentru filme psp.

1 răspuns:
| Piciul a răspuns:

Playere pentru psp nu ai nevoie!(are unul integrat)
Program cu care faci filmele pentru psp cu subtitrare : AVIdemux 2.4.(eu asta folosesc)
Turorial :
1. Porniti programul AVIdemux 2.4
2.In bara de meniuri de sus, click pe meniul File -> click pe Open
3.Selectam filmul din PC care urmeaza a fi convertit si dam click pe Open
4. Daca va intreaba "Build VBR time map" dai click pe Yes
5.Asteptam, iar daca va intreaba "Index is not up to date" dai click pe Yes
6.Bun, filmul este incarcat, acum trebuie convertit.
7.In bara de meniuri, dam click pe meniul Auto -> click pe PSP (H.264)
8.Va aparea o casuta cu niste setari gata facute, trebuie doar sa dam click pe Yes
9.Ne uitam in stanga, este o bara cu mai multe sectiuni : Video, Audio, Format
10.Ne legam de categoria VIDEO (trebuie sa apara MPEG-4 AVC(x264) )
a)Dam click pe Filtres
b)Va aparea o casuta.In meniul din stanga, dam click pe Subtitles
c)In patratul central apar 4 optiuni, dam click pe Subtitler
d)Va aparea o noua casuta, iar la Subtitle File dam click pe Browse, selectam subtitrarea filmului si dam click pe Open
e)La Font, dam click pe Browse, navigam in C:/WINDOWS/Fonts si alegem fontul cu care va fi afisata subtitrarea
f)La Encoding, selectam ASCII
g)Dam click pe Set Size and Position si va aparea o noua casuta
h)Avem sus o optiune Font size.Adaugam valoarea 28 sau 29.
i)Vedem pe patratul negru din centrul casutei 3 bare albe, iar in dreapta un scrol.Acele 3 bare reprezinta pozitia subtitrarii pe ecranul PSP-ului.Ca sa puneti subtitrarea mai sus este nevoie sa ridicati doar de scrol-ul din dreapta.Subtitrarea se pune dupa gustul fiecaruia.
j)Click pe OK.In casuta de mai jos iar click pe OK.Iar in ultima casuta dam click pe Close (in dreapta jos)
11.Bun, am terminat cu Video-ul si cu subtitrarea.Sa ne legam de sectiunea Audio (unde trebuie sa scrie AAC (FAAC) )
a)Dam click pe Filtres
b)Apare o casuta, iar in josul acesteia gasim meniul Gain
c)Selectam la Gain Mode valoarea Manual
d)La Gain Value trecem o valoare intre 6.5-7 (reprezinta volumul sunetului in film)
e)Dam click pe OK
12.Am terminat si cu Audio.Ne uitam la sectiunea Format unde trebuie sa fie valoarea PSP.
13.In bara de meniuri, dam click pe File -> click pe Save -> click pe Save video
14. Apare o casuta de salvare, unde specificam unde se salveaza filmul si numele acestuia.Numele trebuie sa fie obligatoriu de forma : xxxxxxxxxxxx.MP4 (unde xxxxx=numele filmului, dar OBLIGATORIU extensia MP4).Dam click pe Save.
15.Asteptam encodarea filmului!
16.Cand este gata, copiem filmul MP4, in folderul Video de pe radacina cardului de memorie din PSP cu ajutorul cablului de date.

Bafta