| marius22x a întrebat:

Cum pot cumpara jocuri prin sms? Nu am card si as vrea sa achizitionez jocuri.Stiti un site sau o modalitate de a face asta?

3 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

De pe www.computergames.ro poti cumpara jocuri prin SMS.

Dar exista si "PaySafe Card". Sunt magazine cu aparate cu care poti sa cumperi PIN-uri care valoreaza 25, 50, 100, 300 lei. Poti cumpara jocuri cu paysafe card de pe STEAM, G2A.com, Kinguin.
Gaseste magazine din orasul tau, aici: www.paysafecard.com/ro-ro/cumparare/cautare-puncte-de-vanzare/ Nu necesita neaparat sa ai un cont pe paysafecard.com, doar daca tu doresti.

1. Selectează paysafecard ca mijloc de plată la unul din miile de magazine online.
2. Plăteşte prin introducerea PIN-ului paysafecard din 16 caractere sau prin introducerea numelui de utilizator şi a parolei de la my paysafecard.
3. Ai efectuat deja o plată sigură cu paysafecard!

Nu ai nevoie de card de credit.

Tot ce trebuie sa faci dupa ce ti-ai luat acel PIN de 16 cifre, atunci cand intri pe site-ul respectiv sa cumperi jocul (si are ca modalitate paysafe card), selectezi ca platesti cu paysafe card, introduci PIN-ul acela de 16 cifre si dai "Plateste". Daca ai bani suficienti pe cat iti cere pentru joc, site-ul respectiv.

| Andrei_Ardelean_1987 a răspuns (pentru RareşTPUro):

Se poate face la fel si in cazul jocurilor de pe telefon? pot folosi un paysafe pentru a achizitiona un joc de pe telefon? Pentru ca eu stiu ca paysafe-ul se poate lua fie in euro, fie in dolari. nu cred ca se poate in lei.

| RareşTPUro a răspuns (pentru Andrei_Ardelean_1987):

La jocurile de pe Android/iOS nu se poate cumpara de pe Magazin Play/App Store. Acolo singurele metode este sa folosesti un card de credit.
In Romania un cod PaySafe il iei de la terminalele Qiwi sau ZebraPay. Si se plateste in roni. 25/50/100/300 lei. Terminalele din orasul tau, care vinde coduri PaySafe le gasesti aici. https://www.paysafecard.com/ro-ro/cumparare/cautare-puncte-de-vanzare/
Tu cumperi coduri PaySafe in lei, iar daca vrei cumperi un joc de pe internet, iar acolo se plateste in euro sau dolari, atunci va lua suma pe care o ai.
De exemplu: Tu cumperi un cod PaySafe de 25 de lei (5 euro), ca sa iti iei un joc de 20 de lei (4 euro). Tu ii cumperi cu banii pe care ii ai in lei si se va face conversia si iti va lua 20 de lei in cont, iar tu vei ramana cu 1 euro (4, 5 lei).