| AlexRăzvan531765 a întrebat:

Cum sa joc minecraft cu un prieten doar cu unu? Doar noi pe server. Dau funda! 1

Răspuns Câştigător
| Ssssmokin a răspuns:

Uite aici cea mai simpla solutie: https://aternos.org/server/
Trebuie sa iti faci cont si ii dai drumul de cate ori ai tu nevoie. Sunt si pluginuri si alte chestii. Uneori trebuie sa astepti pana iti deschide serverul cateva minute.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta, sau daca sunteti doar voi doi pe acelasi Wi-Fi, creati o lume, dai Enable Lan in timp ce esti in joc si celalalt poate sa o vada. Si gata, have fun.

| LPCTSTR a răspuns:

Decideți cine are mai multi gb de ram si cel cu cei mai multi, va hosta serverul
Serverul il iei de pe pagina MC, sunt tutoriale cum sa-l setezi si restul.
Dupa ce ati facut serverul, va va trebui un program care va leaga calculatoarele prin lan. Hamachi (dar daca nu vrea sa mearga, mergeti pe alte alternative).
Dupa ce-ati terminat cu lan-ul, cel care are mai multi gb de ram, deci are serverul, pur si simplu-l porneste. Dupa va proniti si voi clientul de mc si va conectati fie prin "localhost", fie prin adresa serverului (nu mai stiu daca merge localhost, dar merita sa incerci).
Si cam atat, insa sugerez sa te uiti la cat mai multe tutoriale.

Asta, ori mergi pe calea site-urilor care hosteaza servere gata facute gratis. Ele necesita ca la fiecare ora sa apesi pe un buton ca altfel ti se inchide serverul, am incercat si eu si mi-am dat seama ca-i o idee proasta.
De mentionat, acele site-uri, daca ti s-a inchis serverul, te pune intr-o coada care dureaza 2-3 ore, deci serverul e papa

Atentie, daca nu aveti sufiecienti gb de ram, mai bine nu faceti server c-o sa aveti lag amandoi. Unul dintre voi sa aiba minim 8gb si sa-i dea serverului 3.

| AVAlansa149qwp a răspuns:

Pe telefon :Va puteti conecta la aceeasi retea de WI-FI si trebuie sa aveti aceeasi versiune(intri la friends) ...bye