| Ghost99 a întrebat:

Cum se joaca Poker? dar regulile de baza si pe scurt Multumesc Funda

4 răspunsuri:
| sNoWbloW a răspuns:

Vezi aici gasesti regulile http://gold-poker-online.com/reguli

| sNoWbloW a răspuns:

Aici gasesti regulile: http://gold-poker-online.com/reguli!

| daeniel02042001 a răspuns:

Jocul de poker

Cea mai cunoscută variantă - la noi în țară - este probabil, cea în care se împart câte 5 cărți tuturor jucătorilor, fiecare jucător având dreptul să schimbe ulterior cel mult 3 cărți, în speranța formării unor formații câștigătoare.
Formațiile de cărți câștigătoare sunt, în ordine crescătoare:
o pereche (două cărți la fel, ex: 2 ași);
2 perechi;
3 cuie (brelan) (ex: 3 valeți);
chintă (cărțile să fie în ordine crescătoare, ex: 10, J, Q, K, A);
culoare (toate cărțile să fie de aceeași culoare, ex: cupă);
full house (3 de un fel și 2 de un alt fel);
careu (4 cărți de același fel, ex.: 4 de 10);
chintă mică (cărțile în ordine crescătoare, dar și de aceeasi culoare);
chintă mare (roială) (cărțile să fie în ordine crescătoare, de aceeași culoare, de la 10 la A).
Dacă niciun jucător de la masă nu are o astfel de formație, câștigă cel cu cartea cea mai mare.
Alt aspect specific acestui joc este cacealmaua. Se spune că un jucător bun de poker nu are nevoie de un noroc excepțional pentru a câștiga, deoarece îi poate analiza pe ceilalți jucători de la masă și își poate da seama cine are cărți bune și cine nu, drept care poate supralicita sau se poate retrage, judecându-și mai degrabă adversarii decât propriul succes, de a fi obținut o mână de calitate.
Clasificare jocuri de poker

Jocuri cu cărți comune - o parte din cărți este comună și vizibilă pentru toți jucătorii, iar o parte este privată și invizibilă pentru ceilalți jucători:
Texas Hold'em
Dublu Hold'em
Omaha
Rush Poker (aceeasi ca Hold'em se schimba doar viteza jocului)
altele
Jocuri cu cărți numai private dintre care unele sunt vizibile, jocuri numite studs:
Stud cu cinci cărți
Stud cu șapte cărți
Nullot
altele
Jocuri cu cărți numai private, niciuna vizibilă pentru jucătorii adverși (poker închis):
Poker închis - variante cu 52, 36, 24 cărți
Nullot închis
Badugi
altele
Dictionar de poker

Intrare (eng. buy-In) – Suma de bani necesara pentru a lua parte la un turneu. Termenul este folosit si cu referire la banii necesari pentru a putea sa te asezi la o masa de poker.
Ante – Suma de bani pusa in joc de fiecare om de la masa pentru a incepe jocul. Nu se practica in jocurile cu blind-uri, si este considarata un pariu, fiind doar jumatate din pariul minim. Scopul este de a stimula pe toata lumea sa ramana in joc, pentru a nu pierde ante-ul deja dat.
Blind (pariu forțat/minim) – Primele doua pariuri facute de jucatorii de pe pozitiile de blind. Poarta acest nume pentru ca cei doi sunt fortati sa parieze jumatate din pariul minim (blindul mic) si pariul minim intreg (blindul mare) inainte de a fi primit macar o carte.
Straddle – Un pariu voluntar egal cu big-blindul plasat inainte odata cu blindurile, inainte de a primi carti care ofera privilegiul ultimei actiuni de pariere. Se practica predominant in jocuri de tip cashgame, iar regulile atasate de acest tip de pariu pot varia.
Sec (eng. call) – Simpla completare a pariului deja facut pentru a egala pariul unui jucător dinaintea ta.
Pas (eng. check) — Simpla rămânere în joc, fară a paria (este posibilă doar atunci când jucătorii anteriori nu au plusat la rândul lor)
A plusa — A ridica pariul anterior
A se arunca — A refuza plătirea pariului făcut de jucătorii anteriori
Pot (sau family-pot)– Numele potului „sanatos" in care au contribuit absolut toti jucatorii de la masa.
Bump/Kick – Termen folosit uneori pentru pariuri mici
Limp – Plasarea unui pariu minim sau a unui call pentru pariul precedent. Se foloseste si in legatura cu small blind-ul in momentul in care completeaza pariul minim pentru a intra in joc – "limping in".
Stack – Numarul de chipuri pe care le ai in joc. Se spune ca un jucator este „short stacked" atunci cand mai are putine chipuri dar si cand nu are suficiente chipuri pentru a da call sau pentru a paria.