| Setryy a întrebat:

Daca am placa video DDR3 Gt 730 si vreau sa fac up la DDR5 Sapphire Radeon R9 380 NITRO 4GB DDR5 256-bit BackPlate

Imi trebuie sa fac ceva special sau pot schimba direct?

4 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

1.Spune ce componente mai ai prin pc
2. Spune ce sursa ai
3.cum a spus baiatu' de mai sus, de ce nu iei un rx 470?(asta daca nu ai cumparat deja placa aia sh)

| bogdan324 a răspuns (pentru Setryy):

Pft,chiar daca ti-ai lua radeonul ala, procesorul nu ar lasa placa sa ruleze la nivelul ei de performanta, in plus ar trebui sa schimbi fiindca placa aia consuma mult curent, mai bine ia-ti un gtx 1050 ti, e cam la acelasi nivel cu radeonul ala, nu necesita alimentare separata ceea ce inseamna ca merge si pe o petarda de sursa, are aceeasi cantitate de memorie(4gb) si in cele mai multe cazuri bate radeonul, jocurile fiind mai bine optimizate pentru nVIDIA in zilele astea(doom care e joc optimizat pentru amd merge mai bine pe 1050 ti decat r9 380).iti recomand totusi sa vinzi placuta de 2gb ram si sa cumperi una de 4 sau 8 sa nu ti se blocheze jocurile mai noi.

| alexboss2020 a răspuns:

Dar de ce nu la un rx 470?