| criskiss50 a întrebat:

Daca as vrea sa imi iau o placa video(pentru gaming),la ce ar trebui sa ma uit? am un singur monitor, daca vreti puteti sa imi recomandati niste placi video.(stiu ca BUS Memory e cel mai important dar care valoarea ideala pentru gaming?)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Full HD, cu cit mai scumpa, cu atit mai bine. Incepind de pe la GTX 660/750 Ti sau R7 265 in sus.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stai calm, mai bine zi ce buget ai si ce componente ai in carcasa ca sa ne facem o idee. Oh, da, si rezolutia monitorului conteaza. Treaba cu bus memory e mit daca nu esti foarte atent ce cu ce compari. Ca idee, un HD 7850 care e pe 256 de biti si-o cam ia la buci de la GTX 750 Ti care e pe 128, si nu discutam de placi aflate la 5 ani distanta intre ele, ci de generatii aproape contemporane.

| alliyn13 a răspuns (pentru KodrutZ):

Hmm ce mai raspuns (chriss sa stii ca placile video sunt in general pentru gaming dar daca vrei sa iti iei una utila iti poti lua de la 2/3/4gb (pentru buget limitat) sau de 10/12/14/16 (pentru un buget mare... revino cu detalii ^^^

| KodrutZ a răspuns (pentru alliyn13):

Huh? 2-4 GB? WTH? Ce ai fumat?

| criskiss50 explică (pentru KodrutZ):

CPU:Intel i5 3470
RAM:4 GB
GPU:AMD Radeon HD 6850 (Memory Size:1024 MB; Core clock in MHz:775 MHz; Memory clock in MHz:1000)
Mother Board:ASUS B85M-G
Rezolutie monitor->1280x1024
Buget:maxim...nu stiu 1000 lei

| KodrutZ a răspuns (pentru criskiss50):

La 1280X1024 te mai duce 6850-ul inca ~2 ani fara probleme. Mai bine iei inca 4 GB de ram si un SSD. Ce te nemultumeste la placa asta pe care o ai acuma?

| criskiss50 explică (pentru KodrutZ):

Cu nimic, am vrut doar sa aflu cam ce placa video ar fi buna pe viitor(avand in vedere ca nu voi mai schimba piesele din unitate-execeptie:rami). insa daca voi lua un monitor cu rezoultia 1920x1080, ce placa video ar fi buna?

| KodrutZ a răspuns (pentru criskiss50):

Full HD, cu cit mai scumpa, cu atit mai bine. Incepind de pe la GTX 660/750 Ti sau R7 265 in sus.