| anonim_4396 a întrebat:

Daca iau hhd de pc si pun la alt pc fara niciu fisier pe el, fisierele (de pe desktop) de pe calculatorul celalalt v a aparea pe cel care a fost montat hdd?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"pun la alt pc fara niciu fisier pe el..."

adică schimbi hd cu windows instalat și pui altul gol?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Eu am 2 pc uri, unu care are windows ul pe el dar nu are niciun fisiere (ex jocuri, poze, foldere etc) si inca unu care s-a stricat si am nevoie de fisierele de pe desktop si ma intrebam daca iau hdd de pe acesta stricat si pun pe cel care merge v a aparea fisierele pe desktop sau undeva?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa conectezi HDD-ul "stricat" la PC-ul nou
(banuiesc ca fostul PC s-a stricat, nu HDD-ul).
Il conectezi ca drive secundar, bootezi tot de pe cel nou, pe care nu ai nimic.

Intri pe litera corespunzatoare lui, cel mai probabi D:
(caci C: reprezinta HDD-ul PC-ului functional)
si cauti aici:
(in loc de Vartan introduci numele pe care l-ai avut tu pe acel PC)

D:\Users\Vartan\Desktop
D:\Users\Vartan\Downloads
D:\Users\Vartan\Documents

Poti sa te uiti si in
D:\Users\Vartan\Pictures
D:\Users\Vartan\Music
daca crezi ca e cazul

Bineinteles, daca tu pe PC-ul nou ai doua partitii, C; si D:,
HDD-ul vechi S-AR PUTEA sa se numeasca E:

PS: jocurile care au fost instalate, nu le poti face sa mearga pe PC-ul nou, prin copiere din Program Files-ul de pe hardul vechi, in Program Files-ul de pe cel nou.
(exista si fiesiere in registrii si in alte locuri, te chinui deagaba, nu va merge. Trebuie sa faci rost de kiturile de instalare si sa le intalezi din nou. De pe HDD-ul vechi poti recupera insa salvarile jocurilor de Steam eventual, care nu au salvare in cloud.
Plus documente si poze, cum spuneai si tu.).

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, merge... DAR o să fie probleme cu diverele - de la unul la altul nu se potrivesc

| Scorillo a răspuns:

Nu am inteles intrebarea dar presupun:
Am un pc -sterg datele de pe hdd si il mut pe alt pc - hdd va fi gol (doar am sters.formatat hdd-ul, e gol).
Fisierele de pe Destop sunt salvate in general in directorul
:\Users\\Desktop dar acela nu mai exista (pentru ca l-am sters)
Am un pc cu doua hdd - pe unul e sistemul de operare, pe al doilea il pot sterge mult mai usor sau formata. Cind il muti pe al doilea PC va fi tot gol
Ca fapt divers, noul posesor al hdd-lui daca nu e bine intentionat poate recupera o mare parte din datele(fisierele) care au fost pe el inainte de stergere Sunt programe de stergere (cu suprascriere mltipla) pentru reducerea riscului - dar nu cred ca e cazul