| Sennis a întrebat:

Daca o placa de baza are mai multe frecvente suportate și am rami de o frecvență și procesorul de o alta frecventa merge?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Fiecare procesor are un controller de memorie integrat care suporta x MHz, daca RAMii tai suporta o frecventa mai mica, controllerul se va ajusta sa lucreze la frecventa maxima a RAMilor, iar daca RAMii suporta o frecventa mai mare decat poate procesorul duce - vei ramane la cat poate procesorul. La fel si in cazul placii de baza cu procesorul si RAMii, desi n-am auzit de placi de baza care sa nu suporte frecventele procesorului.
Deci cauta pentru fiecare in parte.