| Drsss a întrebat:

Dacă un laptop si o unitate au același procesor, placa video si aceeasi memorie RAM, unitatea se va descurca mai bine in jocuri decât laptopul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

La prima vedere performantele ar trebui sa fie aceleasi. Corect?
Nu.

In primul rand componentele intre laptop si PC nu sunt chiar identice. Laptopurile au o versiune putin mai slaba. Trebuie facut cu compromis : performata pentru dimensiune. Diferenta nu e extrem de mare dar e observabila.

In al doilea rand apare un factor important care este de multe ori trecut cu vederea : caldura, respectiv designul termic.

PC-urile au un design termic mult mai bun, realizand o racire mai eficienta a componentelor. Pe laptopuri nu ai cum sa pui ditamai cooler-ul cu heatsink enorm... pentru ca nu are loc. Pentru a evita o supraincalzire, laptopurile limiteaza "efortul depus" mult mai tare si mai repede decat un PC cu design termic mai bun.

Deci... PC-urile au o performanta mai buna.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Da, laptop-ul fiind mai inghesuit o sa se incalzeasca mai tare si o sa isi faca underclock ca sa nu intre in overheat.

| Dragos36312 a răspuns:

Ar trebui ca performantele sa fie aceleasi