| Vascu_Enache_1969 a întrebat:

De ce mi se misca greu jocurile? am un ryzen 3 2200g, rx 570 4gb, 4gb ram si un monitor mai vechi. Ar putea fii de la monitor ca nu este freesync? Cum as putea sa repar acest lucru, ma refer la gta 5, fortnite, csgo si fivem

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cat de "greu"? Optimizeaza windows-ul, pune-i un ssd pentru fluenta, incearca diverse drivere, setari etc. Vezi temperaturile si multe alte idei. Monitorul nu influenteaza fps-urile, maxim felul in care ti se vede.

| Vascu_Enache_1969 explică (pentru CM7YRE):

Am ssd, este pus windows pe ssd.

| CM7YRE a răspuns (pentru Vascu_Enache_1969):

Este "pus" dar daca este "pus" incorect, n-ai anumite drivere, nu l-ai optimizat, daca iti indexeaza ceva pe ssd, daca iti foloseste vreun miner ceva anume, daca daca daca....sunt multe cazuri. Am enumerat mai sus, incearca tot ce-i posibil. Daca ai ssd (si e bun, l-ai testat cu diverse programe si algoritmi, problema vine de la alte componente sau din software).

| AlleXuSS a răspuns:

Salut sunt de acord cu CM7YRE dar am ceva de reprosat
ssd-ul ajuta doar windows-ul(Boot, browsing, incarcare fisiere, descarcare fisiere, mutare etc. in jocuri te ajuta putin doar in loading-screen(in unele jocuri)
dar in mare incearca sa te uiti in task manager sa vezi care este mai utilizat(Procc sau ram)si in caz ca este ceva peste 85-90% e clar ca trebuie schimbat, sau sa te interesezi cum sa-l faci mai bun alta varianta ar fi https://openhardwaremonitor.org/ si vezi care-i vinovatul big grin oricum pot spune ca placa video e destul de buna, procc bun si ram cam putin
Monitorul nu influenteaza cu nimic performantele pc-ului
eu folosesc un tv pe post de monitor e 2in1 laughing si nu are treaba
Da un reply daca te nedumereste ceva!

| CM7YRE a răspuns (pentru AlleXuSS):

Ai dreptate, dar in functie de joc, nu doar la "loading" http://www.youtube.com/watch?v=t5e4AV-1SoI el incarca si texturile mai rapid, in functie de engine-ul jocului utilizat pentru creere.