| xpotx a întrebat:

Dece daca in toate testele de viteza la net, la descarcare apare 300 mb/s iar cand descarc ceva se descarca doar cu 15 mb/s?

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Pentru ca cei ce vand netul precum si testele de net masoara netul in: Megabit!
Pe cand programele de descarcare si browser-ul masoara netul in : Megabyte - care este de 8 ori mai mare decat Megabit-ul!
Retine un lucru:
De 8 ori este mai mare viteza trecuta in abonament decat cea cu care faci download din cauza conversiei de la byte la bit! 1 Byte = 8 Bit! Cam de asta happy