| DulieGuy a întrebat:

Doresc sa achizitionez urmatorul sistem, pe care sa il folosesc pentru gaming. Pretul este in jur de 3500 de lei. As vrea o parere despre acesta si daca as putea schimba ceva pentru a marii performantele, dar sa raman in jurul aceluiasi pret. Multumesc anticipat!
Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB
Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133MHz CL14 Dual Channel Kit
Placa video GIGABYTE GeForce GTX 960 G1 GAMING 4GB DDR5 128-bit
Carcasa Segotep Chariot TF
Procesor Intel Skylake, Core i5 6500 3. 20GHz box
Sursa Sirtec - High Power HPQ-500BR-H12S, 80+ Bronze, 500W
Placa de baza ASRock B150M Pro4

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

De la garaj, presupun? In 3500 RON ai ingramadi ceva sensibil mai bun, in special pe partea de stocare. Cam in halul asta - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1486173/
Da, stiu, i3 6300, asa ca ar fi util sa imi zici si ce intentionezi sa joci cu el. Nu de alta, dar diferenta intre i3 6300 si i5 6500 o sa incline uneori in favoarea primului. Voi reveni cu detalii si linkuri justificative dupa ce imi raspunzi.

| coltionut a răspuns:

Pai pe pc-u ala ar merge jocuri noi cum ar fi: gta 5, battlefield 4, farcry 4. etc.
Nu cred ca ai avea probleme cu lagu in vreun joc, dar daca vrei sa ai un pc Gaming BETON ti-as recomanda sa iti iei un procesor i7. Bine acum sunt piese si mai bune cum ar fi poti sa iti iei o plava video nVIDIA gtx titan dar tu ai spus sa te incadrezi in cei 3500 lei asa ca sfatul meu e ca daca vrei sa iti faci un upgrade mic la pc-u ala pentru o performanta putin mai mare ai avea nevoie de un i7 in rest pc-u e foarte bun!