| mODIN a întrebat:

DOTA 2 sau League of Legends?

19 răspunsuri:
| ZethKode a răspuns:

League Of Legends, deoarece:
Este mai user friendly (e mai dragut cu incepatorii).
Are mai multe moduri de joc (nu doar clasic, printre care se numara si co-op-ul).
Nu necesita pc asa de "performant" (nu toata lumea e ca noi adica cu "rachete" de pc-uri).
Stilul grafic mi se pare mai tare, mai potrivit cu tema jocului.
Campionii sunt mult mai unici, daca stii sa joci foarte bine un campion poti scapa chiar si de counteri.
Muzica mi se pare de exceptie (chiar daca folosesc un custom playlist).
LCS, competitii, streamerii, toate pentru League Of Legends.
Singura chestie pe care o urasc este comunitatea, plina de trolls, flameri si no-liferi. Pacat, jocul ar putea fi mult mai "mare" daca nu ar fi o comunitate asa de toxica. Asta e parerea mea, bafta!

| AlexShadow26 a răspuns (pentru ZethKode):

Dota ti se pare ca are cerinte mari? omule poti sa ai procesor de 1.80 GHz si iti ruleaza macar pe low fara probleme campioni unici? stream and *** sunt si pentru dota ( ca si idee dota a ajuns mai sus ca lol comunitatea de dota a ajuns mai mare in ultimul timp decat lol) acum fiecare cu preferintele lor

| ZethKode a răspuns (pentru AlexShadow26):

Comunitatea mai mare decat pe LoL? Cred ca glumesti. Daca comunitatea ar fi mai mare, si concursurile ar fi mai multe, s-ar face mai multe reclame si multe altele. Personal, mie-mi plac ambele, doar ca LoL e putin mai sus pentru mine. Dar nu as vrea sa continui, nu vreau sa ma cert cu un fanboy. Have a good night!

| AlexShadow26 a răspuns (pentru ZethKode):

Fanboy? laughing)) am jucat cel mult 7 mecuri nu ma omor dupa acest nou gen MOBA dar am jucat si lol si dota (recunosc lol mai mult am ajuns pana la 26 lvl ) dar din cate am vz dota il intrece si cauta singur pe net de ce dota a ajuns mai sus ca lol si nu ca as avea ceva cu lol cum am zis am jucat ceva timp si am fost si cand a fost LOL in Bucuresti cand s-a lansat versiunea la lol in romana dar so lom altfel Grafica la dota e mult mai buna si avand si acel mod noapte/zi gameplay e mult mai liber adica ai toti campionii direct fara bani si fiind si zone "secrete" pe harta eu chiar teasi ruga sa mai joci dota si sa te convingi singur de ce lol a ajuns sa fie la picoarele lui dota (dota e si mai vechi primul joc fiind lansat cu mult timp de catre cei de la Blizzard)

| ZethKode a răspuns (pentru AlexShadow26):

Mda, ca de obicei, grafica e primul lucru vazut de multi. Sa sti, grafica nu e singurul lucru care conteaza la un joc, pentru mine gameplay-ul face mult mai mult. Ambele jocuri sunt destul de cunoscute, dar, DAR, LoL e "putin" mai in fata lui Dota 2. Iar cat despre campioni free, mda, inca un motiv pentru care m-am lasat de Dota 2 (primesti aproximativ totul pe tava), la LoL faci level, ai rune, masteries, campionii costa IP care pentru mine e un + fata de alte dota deoarece asa macar esti sigur ca nu toti vor juca acelasi campion (nu ca asta ar fi problema). Btw, bafta la ce joci acum, "forta fie cu tine".

| AlexShadow26 a răspuns (pentru ZethKode):

"forta fie cu tine" super asta big grin si cea ce ai zis cu grafica adevarat producatorii vor sa ii minta pe multi cu un joc care are o super grafica si un gameplay... exemplu BF 3 si 4 ma rog dar la dota e destul de echilibrat ca si gameplay adica nu poti sa alegi acelasi campion daca la ales cineva din echipa ta (asta e si in lol) si da dota cam da pe tava adica poti sa trimiti un animal sa iti ia iteme de la shop dar de exemplu daca cineva din echipa iese din joc nu sta ca la lol in baza nu alt cineva din echipa il poate controla cea ce inseamna ca e mai complicat pentru acesta dar daca reuseste sai foloseasca bine pe cei 2 campioni poate fi un castig sigur+ jocul are si un voice chat care perimite comunicare cu echipa cea ce e bine venit la un joc MOBA si cum am zis cu comunitatea dota a avut si avantajul STEAM adica valve fiind deja cunoscut si anuntanduse ca lanseaza un joc (ei lansand un joc din an in pasti) a fost bine venit jocul fiind cunoscut de cei care au jucat si primul dota iar riot e o firma aparuta din senin cu un joc care a facut furori la inceput dar pe parcurs nu au stiut sa il tina tot asa deci cam atat am vrut sa zic bafta si din nou chiar teasi ruga sa mai incerci odata dota sa vezi singur NB

| ZethKode a răspuns (pentru AlexShadow26):

Ehh, nu stiu. Dar daca ma apuc, iti voi da mesaj. Iar chestia cu steam-ul, probabil e un fel de avantaj dar acum depinde si de gusturi. Bafta inca o data si da, good morning.

| wowmentol2 a răspuns:

DOTA 2 RULZZ!

| Zuupass a răspuns:

Lol e cel mai tare joc...am incercat si dota 2 dar si smite..si lol e cel mai tare dupa parerea mea

| Styleboss a răspuns:

DOTA 2, normal!

| amuitat a răspuns:

LoL e cel mai tare.
Dota e un rahat.

| Lente_Mario_1985 a răspuns:

Copia nu are VALOARE>>> DOTA 2 e la putere, cacatu ala de LoLa copiat dota2, Mi imi place mult mai mult dota decat rahatu ala de lol,:p

| TheNiGhTCoReLV a răspuns (pentru Lente_Mario_1985):

laughing) LoL s-a luat dupa dota?

LoL a aparut in 2009, iar dota in 2013

Si sincer LoL e mai tare ca dota 2

| mODIN explică (pentru TheNiGhTCoReLV):

In primul rand DotA a aparut in 2003, nu in 2013. DotA2 a aparut in 2011, deci oricum nu ai dreptate.
In al doilea rand, LoL e versiunea pentru noobi a Dota-ului. In afara de servere, nu este in nici o privinta mai superior. MAI ALES: Din punct de vedere al echilibrului intre campioni. League of Legends e cel mai neechilibrat joc din lume!

| Pop_Giulian_1989 a răspuns (pentru TheNiGhTCoReLV):

)) da primul dota? a aparut iainte sa apara lol ul, adica 2003 mai exact si da dupa primul dota s-a luat

| xdanyyy333 a răspuns:

Lol evident!

| mihaixxx a răspuns:

Eu as alege dota 2 deuarece :
-dota 2 este mai greu de jucat decat lol
- dota 2 are mai multe moduri de joc si mai multe caractere decat in lol
- grafica este mult mai buna in dota 2 decat in lol
- in dota 2 se castiga iteme pe care le poti vinde spre deosebire de lol in care nu poti vinde nimic
- eroi sunt mai puternici decat campioni
-si nu in ultimul rand lol a copiat dota si multi eroi
Sper ca te-am ajutat

| mihaixxx a răspuns:

H